Борисов: Климатичните промени не са абстракция , а факт
Премиерът обсъди вредните емисии с генсека на ООН Антониу Гутериш
Премиерът Бойко Борисов подкрепи генералния секретар на ООН Антониу Гутериш Европейският съюз да стане лидер в постигането на климатично неутрални нива на вредните емисии до 2050 г., стана ясно от пост на фейсбук профила на министър-председателя. "Климатичните промени не са абстракция, а факт", каза Борисов. Той е категоричен, че това е най-голямото предизвикателство пред света. Двамата са провели телефонен разговор по инициатива на Гутериш.
Министър-председателят беше категоричен, че е изключително важно да се опазва околната среда. Държим на чистата природа, уверил е премиерът Бойко Борисов шефа на ООН.
Гутериш е благодарил на Бойко Борисов за неговата лична ангажираност с въпросите по опазването на околната среда и за отстояването на ангажиментите по Парижкото споразумение по климата от страна на българското правителство.
Гутериш е отправил покана към премиера Борисов да вземе участие в организираната от него Среща на върха по климата в рамките на министерската седмица в контекста на откриването на 74-та сесия на ОС на ООН, се казва в съобщението. Целта на форума е да се даде нов тласък и да се засили изпълнението на ангажиментите, поети по силата на Парижкото споразумение по климата, за да се спре увеличаването на количеството вредни емисии в атмосферата и достигане на климатично неутрални нива на вредните емисии.
Генералният секретар на ООН изрази надежда, че в рамките на предстоящия форум в Ню Йорк премиерът Борисов ще сподели управленския си опит по отношение на приоритетите в областта на климата и опазването на околната среда.
Министър-председателят отбеляза, че ще изрази подкрепа за инициативата на генералния секретар на ООН по време на предстоящия тази седмица Европейски съвет. Като страна по Парижкото споразумение и държава - членка на ЕС, България стои зад поетите ангажименти на национално и на европейско ниво, подчерта Борисов. Премиерът изтъкна, че страната ни преизпълнява ангажимента си за повишаване на дела на използването на енергия от възобновяеми източници, като е достигнала дял от 18,8 %, с което заема водещо място в ЕС.