Бразилия е основен противник на разширяването на БРИКС

Свят
11:05 - 02 Август 2023
1889
Бразилия е основен противник на разширяването на БРИКС

Бразилия се противопостави на набирането на инерция в групата на големите нововъзникващи икономики БРИКС за добавяне на още страни-членки, но дебатът относно критериите за приемане изглежда неизбежен на срещата на върха този месец, казаха трима бразилски правителствени служители пред Ройтерс.

Групата, включваща Русия, Индия, Китай и Южна Африка, беше приветствана от някои като противотежест на традиционните дипломатически форуми като G7. BRICS взема решения с консенсус, така че съгласието на Бразилия ще бъде ключово за всяко разширяване.

Китай, който иска да увеличи политическото си влияние във време на търговско напрежение със Съединените щати, отдавна настоява за разширяване на членството си в БРИКС. Русия, дипломатически изолирана заради войната си в Украйна, също прегръща шанса да ухажва съюзници.

Южна Африка, която председателства групата тази година, проведе среща на "Приятели на БРИКС" през юни с няколко страни, желаещи да се присъединят. Дори Индия, която отдавна се страхува от бърза експанзия, може да е приела идеята по принцип, казаха източници.

Въпреки това Бразилия е загрижена, че групата ще загуби авторитет, ако бъдат допуснати други нации. Около 30 страни са заявили, че проявяват интерес и 22 от тях официално са кандидатствали, както направи Алжир миналия месец .

"Едно разширяване може да трансформира блока в нещо друго", каза бразилски служител, пожелал анонимност. "Позицията на Бразилия е загрижена за сплотеността на групата и запазването на нашето пространство в група от важни страни."

Двама от тримата бразилски официални лица присъстваха на скорошна среща на външните министри в Кейптаун, която разгледа въпроса преди срещата на върха на БРИКС на 22-24 август в Йоханесбург.

На дипломатите беше казано да се върнат към чертожната дъска и да проектират процес за приемане на нови членове, приемлив за цялата група. Без споразумение не се очаква въпросът да бъде разрешен на срещата на върха този месец.

Групата BRICS представлява повече от 40% от световното население и около 26% от световната икономика и предлага алтернативен форум за страни извън дипломатическите канали, смятани за доминирани от традиционните западни сили. Нейното влияние и икономическа тежест карат повече нации да се присъединят към нея.

Министерството на външните работи на Китай потвърди интереса си към бързо разширяване, като каза в изявление, че Пекин "подкрепя напредъка в разширяването на членството и приветства повече партньори с подобно мислене да се присъединят към "семейството на БРИКС" на ранна дата".

Русия каза, че разширяването ще бъде на първо място в дневния ред на предстоящата среща на върха на БРИКС. Президентът Владимир Путин няма да присъства, тъй като е изправен пред международна заповед за арест.

"Това е много важна тема, защото виждаме, че все повече страни правят изявления за намерението си да се присъединят към БРИКС", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков на по време на брифинг.