Цацаров: Борбата с корупцията не е работа само на една комисия

Парламентът прие доклада на КПКОНПИ, БСП недоволни, че в него не се споменава "Апартаментгейт"

Актуални новини
10:40 - 28 Май 2020
1695
Цацаров: Борбата с корупцията не е работа само на една комисия

Справянето с корупцията не е работа само на една комисия, тя минава и през пленарна зала. Това каза председателят на КПКОНПИ Сотир Цацаров по време на дебата по доклада на оглавяваната от него комисия за 2019 г.

„Казахте, че комисията в този й вид няма да се справи с корупцията. Не е моя работа да споря с народен представител само че справяането с корупцията не е работа само на една комисия. Справянето с корупцията минава и през тази зала, защото тя гласува и приема инструментариума, с който работим ние, с който работи прокуртурата, с който работи МВР, ДАНС и прочее. Част от този инструментариум, да речем е в Наказателния кодекс и остава непокътнат от 1968 г. Това очевидно не ви прави впечатление“, заяви още Цацаров.

Бившият главен прокурор каза, че не може да приеме критиката към съдържанието на доклада. "Отчетният доклад не е вестник, отчетният доклад не е информационен сайт. Вие казахте, че не присъства терасата на Пламен Георгиев, но съжалявам, че ще ви го припомня, но в отчетния доклад не присъстват и проверките за закупени недвижими имоти в град София на немалка стойност и от парламентарни представители, които са от вашата парламентарна група. Нека да бъдем обективни. Отчетният доклад не е вестник. Още нещо, казано беше, че има огромно разминаване между цената на исковете и отнетото имущество.


Народният представител, който последен взе думата и мисля, че каза много обективни неща, каза и още нещо. Никакъв страх няма от този закон, защото има дълги процеси, които обезценяват стойността на имуществото. Защо има разлика между претендирано и отнето имущество. Преди да бъде отнето, минава през три съдебни инстанции. Ако говорим за това, че процесите били прекалено дълго, това означава да се вземе и то от вас съвсем обратно решение. То е за ускорена конфискация, в резултат на което ще ни дадете правото да влизаме в домовете на хората и незабавно да им отнемаме имуществото и да го продаваме, за да не се обезцянава то. Тогава това ще бъде драстично нарушение на техните права. Затова казвам, че има такава разлика. Затова има разминаване между цените на исковете и крайния резултат. Разминавато се дължи и на още една причина. 127 са спрени, защото чакат тълкувателно решение от Върховния касационен съд от 2018 г. Тези 127 дела засилват пасива", коментира Цацаров.

Със 131 гласа "за", 1 "против" и 45 въздържали се депутатите приеха годишния доклад на Комисията за противодействие на корупцията за 2019 г. В него се предлагат подобрение в законодателството в антикорупционната сфера. Нужно е прецезиране на някои текстове, посочва се още в него.


Въздържалите се са от БСП, като депутатите от левицата обясниха, че не се забелязва напредък в противодействието на корупцията, а докладът не споменава скандали като "Апартаментгейт" или случаят с терасата на бившия шеф на антикорупционната комисия Пламен Георгиев.

„Комисията не е направила анализ колко поръчки са платени с европейски средства, а още не са довършени. Това ни създава лош имидж пред ЕС“, каза соц депутатът Милко Недялков и обяви, че ще внесе законопроект, с който да предложи на контрол да подлежат и законопроектите, които се гласуват в парламента. Напомни се и за искането на левицата председателят на КПКОНПИ да се назначава от президента, а не от парламента.

В страх от закона, обвини депутатът от ГЕРБ Спас Гърневски социалистите. „Ако надникнем в затворите, днес вътре са най-големите олигарси, крупни олигарси за милиарди, смъкнали от кожата на този народ. Ако надникнете, всички до един от тези олигарси са производни на Държавна сигурност“, каза Гърневски и каза, че били спонсори на БСП.

 

Снимки: Агнес Методиева