ЦИК представи образци на три от бюлетините за местните избори
До дни става ясен окончателният брой кандидати за общински съветници, кметове в кметства, общини и райони
ЦИК представи образци на три от бюлетините за местните избори. Това се случи по време на редовния брифинг на комисията във връзка с предстоящите местни избори на 27 октомври. В него участваха двама от говорителите на ЦИК: Таня Цанева и Александър Андреев.
Представените бюлетини бяха три: за общински съветници, кмет на община и за кмет на район в Столична община. Това, което е различно от бюлетините, с които ще се гласува в деня на изборите, единствено е, че в долния край в образците липсва номерът на бюлетината, който съответства на номера от кочана, от който са откъснати, тоест в бюлетината-образец липсва осемцифреният номер, който ще има на оригиналните бюлетини.
Бюлетината за общински съветници за София е с 34 квадратчета с имената на партиите, коалициите и независимите кандидати, които са регистрирани като общински съветници. В дясната част има кръгчета, в които са изписани номерата на кандидатите от кандидатските листи на партии, коалиции и местни коалиции, в които може да се даде предпочитанието за съответния кандидат. С измененията на Изборния кодекс те вече са с трицифрено число: от 101.
В София мандатите на Общинския съвет са 61, затова са от 101 до 161, тоест 61 кръгчета. В долния десен край ще бъде изписан фабричният номер на бюлетината, това, което се сверява от член на СИК, след като избирателят гласува: дали той съответства на номера от кочана, за да може след това да се откъсне. Ще се откъсва целият край, не само отрязъкът, а цялата долна част на бюлетината.
Начинът на сгъване на бюлетината все още не е ясен. По думите на Андреев тя трябва да бъде сгъната по начин, по който ЦИК ще окажат с решение, но така, че да може да бъде видим фабричният номер при поставянето на печата и откъсването на долната част и така, че да не бъде разкрит вотът на избирателя.
В задната част на бюлетината има място за поставянето на двата печата, като единият от тях, след като се свери самоличността на избирателя, преди той да влезе в кабината за гласуване и от член на СИК. Вторият печат се поставя преди бюлетината да бъде пусната в избирателната кутия и след като бъде сверен и откъснат отрязъкът с номера на бюлетината.
При бюлетината за кмет на община: освен имената на кандидатите, партиите и местните, коалиции, които са ги излъчили, или ако няма такива, независими, както е и при бюлетината за общински съветници, има квадратче „не подкрепям никого“. В долната част, където е изписан осемцифреният фабричен номер на бюлетината, ще се къса изцяло. Сгъва се в долния ъгъл така, че да може да се свери фабричният й номер, след гласуването и след като бъде поставен печатът.
Гласуването става само със знак X или V в квадратчето с номера пред името на кандидата, изписани с химикал, пишещ със син цвят.
Третата представена бюлетина беше за кмет на район. Същите като вид ще бъдат и тези за кмет на община и кмет на кметство. По средата й са изписани номерата на кандидатите и кой ги е издигнал, а тогава, когато те са независими, пише „независим кандидат“. Към момента ЦИК не е взела решение за примерно сгъване на бюлетината.
Към момента са постъпили две големи жалби във връзка с местните избори. Стана ясно, че и двата са във връзка с кандидат-кметове за София: Мая Манолова и Волен Сидеров. В единия случай ЦИК не е постигнала решение, а то е било отхвърлително. То е било обжалвано пред ВАС от кандидата Мая Манолова. ВАС се произнесъл с решение, с което е отхвърлил жалбата на г-жа Манолова с оглед на това, че в случая не става въпрос за предизборна кампания, тъй като кръгът на лицата в тази връзка е конкретно определен в Изборния кодекс, а именно чл. 183.
Вторият случай е свързан с лидера на ПП „Атака“ и кандидат за кмет на София Волен Сидеров и участието му в предаването „Референдум“ по БНТ. След като ЦИК разгледала сигнала, който постъпи от СЕМ и съответно разгледахме аудио и визуалния материал, приехме, че е налице нарушение на предизборната кампания от страна г-н Сидеров в рамките на предаването, с оглед на което е било установено и нарушението.
Общо постъпилите жалби са 91, от които 13 - срещу съставите на общинските избирателни комисии, и 78, свързани с регистрацията на кандидатски листи, партии и коалиции за участие в местните избори.
В момента в съда има две висящи жалби по отношение на решението на ЦИК за определянето на три приемателни пункта, в които да бъдат приети книжата от общинска избирателна комисия в Столична община. Едно-единствено е новото принципно решение на ЦИК и то е свързано с отпечатването на бюлетината на партиите, коалициите, местните коалиции и инициативните комитети с оглед на това да бъдат уточнени, за да може да се стигне до крайния резултат, а именно - бюлетините-образци.
По отношение на кандидатите в местните избори в момента текат последните проверки във връзка с правата им. В рамките на няколко дни ще бъде ясен окончателният брой кандидати за общински съветници, кметове в кметства, общини и райони. Бройката, която беше обявена миналата седмица е с малки промени. А именно, в Столична община с оглед на решението, с което ЦИК отмени решението на Общинската избирателна комисия за отказ за регистрация на кандидатските листи на една от политическите сили, вече кандидатите за кмет на Общината са 20, а не 19. Има и осем кандидати от държави - членки на Европейския съюз, които на различни места са се кандидатирали като например в Царево, Варна и Велико Търново. Те са например с гръцко, румънско, английско гражданство.
Има 3 регистрирани сдружения за наблюдение на изборите, български неправителствени организации, а именно Асоциация „Прозрачност без граници“, Сдружение „Младежи за Балканите“ и Сдружение „Федерация на независимите студентски дружества.
По време на редовния брифинг говорителят на ЦИК Таня Цанева отправи апел към социологическите агенции, които ще правят екзитополовете в деня на изборите, като ги призова да подават документите си за регистрация в ЦИК, тъй като срокът за това изтича на 19 октомври.