Десислава Радева води в София Валерий Гергиев и Мариинския театър

Прочутият руски маестро ще изнесе благотворителен концерт за изграждане на нова музикална зала в България

Култура
21:53 - 01 Септември 2021
8036
Десислава Радева води в София Валерий Гергиев и Мариинския театър

Световнопризнатият диригент Валерий Гергиев и солисти на симфоничния оркестър на Мариинския театър заедно със Софийската филхармония ще изнесат благотворителен концерт в подкрепа на инициативата за изграждане на нов акустичен музикален комплекс на България, който да има потенциала да се превърне в духовен и културен храм за възпитание на поколения млади хора, и да постави София редом до големите културни центрове на света.

Концертът ще се състои на 10 септември от 20:30 в зала „България“. В програмата са включени творбите на С. Прокофиев - "Ромео и Жулиета" (три фрагмента), С. Рахманинов - "Симфонични танци” и И. Стравински - “Жар-птица”. Събитието ще се излъчи на живо на видеостена пред Народния театър “Иван Вазов” за да бъде достъпно за всички граждани и гости на града.

В началото на годината бе обявена инициатива за изграждане на нов акустичен музикален комплекс на България, който да има потенциала да се превърне в духовен и културен храм за възпитание на поколения млади хора, и да постави София редом до големите културни центрове на света.

Президентът на Република България се ангажира активно с тази кауза, ставайки неин патрон. Начинанието срещна и подкрепата на Сдружението “Живата вода на България” на Първата дама Десислава Радева. Организацията кампания „Станете част от историята“ за набиране на средства чрез поредица от благотворителни събития.

Инициативата получава широка подкрепа сред музикалната общественост, както у нас, така и по света. Затова и световният диригент, маестро Валерий Гергиев, заедно със солистите на легендарния симфоничен оркестър на Мариинския театър, също изразиха готовност да я подкрепят, като се включат в кампанията като на 10 септември от 20:30 ч., заедно с оркестъра на Софийската филхармония, изнесат благотворителен концерт за събиране на средства за реализацията на комплекса.

Един от 100-те най-влиятелни личности в света, според списание „Таймс“, Валерий Гергиев е дългогодишен художественият ръководител и генерален директор на Мариинския театър. Ярък представител на Петербургската диригентска школа, той е ученик на легендарния професор Иля Мусин. Още като студент в Ленинградската консерватория младият диригент печели конкурса на Херберт фон Караян в Берлин и Всесъюзния диригентски конкурс в Москва, след което е поканен в Мариинския театър като асистент на главния диригент. Неговият диригентски дебют е на 12 януари 1978 с операта „Война и мир“ на Прокофиев. През 1988 е избран за музикален ръководител на театъра, а от 1996 е негов художествен ръководител и генерален директор.

Мариинският театър в Санкт Петербург

Под ръководството на Валерий Гергиев Мариинският театър се превръща в уникален мащабен театрално-концертен комплекс. През 2006 се открива концертна зала, през 2013 – втора театрална сцена, 2016 – филиал във Владивосток, 2017 – във Владикавказ. Създадена е звукозаписна студия, от 2009 започва работа лейбъл Mariinsky, с издадени досега повече от 30 CD с оперни, симфонични и концертни творби, а на DVD са записани опери на Римски-Корсаков, Р. Щраус, Прокофиев, Шчедрин.

Изключително интензивна е международната активност на Валерий Гергиев. Дебютирал през 1991 в Баварската държавна опера (с «Борис Годунов» на Мусоргски), през 1993 в Ковънт Гардън («Евгений Онегин» на Чайковски), през 1994 в Метрополитън опера («Отелло» на Верди), диригентът продължава успешните си изяви в най-големите оперни театри по света. Ръководи от 1997 Световния оркестър на мира, дирижира филхармоничните оркестри в Берлин, Париж, Виена, Ню Йорк, Лос Анджелис, Чикаго, Кливланд, Бостън, Сан Франциско, Кралския оркестър Концертгебау в Амстердам и др.

Бил е главен диригент на Ротердамския филхармоничен оркестър (1995 – 2008), Лондонския симфоничен оркестър (2007 – 2015), от есента на 2015 ръководи Мюнхенския филхармоничен оркестър, а от 2018 – оркестъра на Музикалния фестивал във Вербие. Той е основател и ръководител на международните фестивали „Звезди на белите нощи“, Московския Великденски фестивал, Гергиев-фестивал в Ротердам, фестивала в Микели(Финландия), „360 градуса“ в Мюнхен, а от 2011 оглавява организационния комитет на Международния конкурс „Чайковски“.

Валерий Гергиев е носител на три държавни награди на Руската федерация, звания Народен артист и Герой на труда, ордени „За заслуги пред Отечеството“ и „Александър Невски“ и редица други, както и най-високи държавни награди от Армения, България, Германия, Италия, Нидерландия, Полша, Франция и Япония.

Залата на Мариинския театър в града на Нева

Много преди да бъде основан Болшой театър в Москва, този водещ руски театър е любим на руските императори и е основен императорски театър на руската опера и балет. Историята на Мариинския театър започва с построяването на театър „Большой Камень“ (Големият камък) в Санкт Петербург през 1784 година. Това е първият постоянен театър в Руската империя и един от най-големите театри в Европа. Наречен е „Мариински“ в чест на императрица Мария Александровна, съпругата на Александър II, който е голям почитател на театралното изкуство.

От 1988 г. театърът се ръководи от световноизвестния диригент Валерий Гергиев. Интересното е, че той е завършил Ленинградската консерватория, тази, която се намира в преустроената сграда на Болшой Камен театър. Днес Гергиев е един от най-известните и влиятелни музиканти в света. Мариинският театър има три сцени в Санкт Петербург.

През 2006 г. по инициатива на Гергиев театърът открива своя концертна зала. Проектирана е от френския архитект Ксавие Фабр и японския специалист по акустика Ясухиса Тойота, които работят и по концертната зала „Уолт Дисни“ в Лос Анджелис и по зала „Зарядие“ в Москва. Освен с уникалната си акустика, концертната зала е известна със своите органи, едни от най-големите в света.