До 2030 г. всички опаковки в ЕС трябва да станат рециклируеми
Европейският съюз постигна временно споразумение относно нов закон за намаляване на отпадъците от опаковки и забрана на пластмаси за еднократна употреба, като торбички в супермаркетите и малки бутилки от шампоан в хотелите, макар и с изключения за определени сектори, съобщава "Ройтерс".
През 2022 г. Европейската комисия предложи преработка на правилата, регулиращи отпадъците от опаковки, които скочиха с над 20% в Съюза през последното десетилетие.
Всеки европеец генерира близо 190 кг отпадъци от опаковки годишно.
Преговарящите от Европейския парламент и Белгия, която е шестмесечен ротационен председател на ЕС, се споразумяха късно снощи за целите за намаляване на опаковките с 5% до 2030 г. и с 15% до 2040 г., както и че до 2030 г. всички опаковки трябва да могат да се рециклират.
Дотогава ще важи забраната за пластмасови артикули за еднократна употреба, като чинии, чаши и кутии за еднократна употреба, използвани от ресторанти за бързо хранене, термосвиваеми опаковки за куфари на летищата и леки чанти, като например предлаганите на пазарите за хранителни стоки.
Също така ще бъде въведена забрана за "вечни химикали" (пер- и полифлуорирани алкилни вещества или PFAS) при опаковките в досег с храни.
ЕС ще прилага и цели за повторна употреба, като например 10% за опаковките за храна за вкъщи и за съдове за напитки, с изключение на тези за вино или мляко. Картонът също няма да попада в обхвата на мерките, както поискаха някои страни, като Финландия.
Преговарящите постигнаха споразумение, че празното пространство трябва да съставлява не повече от 50% от пакетираните стоки, което ще сложи край на извънгабаритните кутии за онлайн доставки.
Целите в цялост няма да се прилагат за много малки предприятия.
Споразумението трябва да бъде одобрено от Европейския парламент и правителствата на страните от ЕС.