Доброволчески отряди във „Факултета“ раздават храна на най-бедните

Освен консервите и дълготрайните пакетирани храни, се предоставят и по-краткотрайни продукти

Новини
11:35 - 09 Април 2020
2913
Доброволчески отряди във „Факултета“ раздават храна на най-бедните

Млади хора от столичния ромски квартал „Факултета“ се организираха в мрежа за набиране на средства за подкрепа на възрастни и бедни, предаде БНР. Те наричат себе си „Бригадата“. "Има много бедни хора, безработни, дето ровят по кофите, за да се изхранват", казва Траянка Асенова, жител на квартала.  

"Хляб, брашно, ориз... Едни млади момчета се включват в компанията и започват да пазаруват. И като чуват познати и приятели от чужбина – по 5 евро, по 10 евро... И почнахме да раздаваме храна на най-бедните“, разказва Траянка, която работи като хигиенист. "Много хора са. Обаче не даваме само на квартал „Факултета“, допълва тя в предаването "Хоризонт до обед".

"Хората наистина се нуждаят от тази храна. Живея в този квартал, но не съм знаел, че има такава мизерия", сопделя пред "Хоризонт" Сашко Огнянов, доброволец и организатор на дейността. "Ходихме в „Баталова воденица“, „Коньовица“, „Филиповци“, „Захарна фабрика“..."

Звънят им и от страната – Бургас, Бяла, Русе, Видин. „И ние сме им изпратили по „Еконт“. Доста ядене сме изпратили. Хората се нуждаят и никой това не го взима присърце.“

През социалните мрежи са били разпространени видеа, които онагледяват свършеното – купуването и разпределението на храната.

Който няма, дава повече, категоричен е Сашко Огнянов. „Има хора, които от недоимъка си са давали. Продукти, финанси.“

Организират помощта с транспорт на техни приятели. „С мерките се съобразяваме. То там го има на клипчетата. С маски, с ръкавици. На два метра сортираме храната. Единият слага картофите, другият – олиото, ориза, лещата, боб…“

Освен консервите и дълготрайните пакетирани храни, се предоставят и по-краткотрайни продукти. 

Според Сашко Огнянов завърналите се от чужбина спазват карантината. Във "Факултета" повечето хора не са били в чужбина, много от тях не знаят какво е чужбина заради бедността, твърди той и допълва, че „където и да отидат да ги приемат на работа, никой не им обръща внимание.“