Дронове събраха един тон отпадъци от Еверест

На върха на света дронове чистят следите, оставени от човека. Непалска компания използва безпилотни летателни апарати не само, за да доставя оборудване до най-високото място, но и за разчистване на отпадъци.
До момента е извозен над 1 тон боклук - включително остатъци от храна и кислородни бутилки. Инициативата спасява и животи, като намалява риска за преминаващите през един от най-опасните участъци в планината.
Еверест, най-високият връх в света и едно от най-отдалечените места на Земята, е сериозно замърсен.
Лагерите са осеяни с разкъсани палатки, опаковки от храна, празни кислородни бутилки и други боклуци, оставени от алпинистите.
"Тази година алпинистите тръгват с празни ръце. С помощта на дронове им доставяме стълби, въжета и цялото необходимо оборудване, точно на мястото, където се намират", коментира един от мъжете от непалската компания.
Благодарение на дроновете за периода между март и май са премахнати над 1 тон отпадъци.
"С партньора ми си казахме - защо да не почистим Еверест? Основната ни цел беше да премахнем тоновете отпадъци, натрупани тук", коментира колегата му.
Безпилотните летателни апарати могат да пренасят до 15 килограма товар. Те доставят важна екипировка, като кислородни бутилки, стълби и въжета. При идеални метеорологични условия полетът от базовия лагер на Еверест до лагер 1, разположен на 6065 метра надморска височина, трае едва три минути. За сравнение, същото разстояние отнема на шерпите шест до седем часа, тъй като минава през коварния ледопад Кхумбу - опасен участък, осеян с цепнатини и огромни ледени блокове, които могат да се срутят без предупреждение.
Компанията се надява, че дроновете ще се превърнат в ново средство в борбата с огромните количества отпадъци. Според някои оценки има натрупани около 50 тона боклук, разпръснат из различните лагери. Благодарение на всички усилия до момента са премахнати около 11 тона отпадъци, но проблемът остава заради десетилетия катерене и липса на достатъчно регулации.