Експерти: Хората с минимални осигуровки - далеч от НОИ
Не съветвам хората, които внасям минимални осигуровки, да прехвърлят партидите си към НОИ. Това заяви Даниела Петкова от Българска асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване по повод съвета на бившия социален министър Лидия Шулева, която в сряда даде такава идея в ефира на бТВ.
Според Петкова, ако тези хора се вслушат в думите на бившия министър от НДСВ, има голяма вероятност да се окажат ощетени, защото дори и след като прехвърлят средствата си към НОИ, техните пенсии щели да са минимални, а колкото и малко да са средствата им в капиталовия стълб, те идвали в допълнение.
Същата препоръка даде Петкова и за хората, които се осигуряват на върху максимума. Те така или иначе щели да получат пенсия в максимален размер и ако прехвърлят средствата си към НОИ, просто щели да подадят парите си на държавата.
"От 2015 година до сега вторият стълб на пенсионно осигуряване е превел половин милиард лева на Сребърния фонд и на НОИ. На наследници са платени 132 милиона лева", посочи тя и припомни, че средствата от капиталовия стълб на осигурителната система са онаследяват, за разлика от тези в солидарния.
Днес пенсионните дружества отчетоха, че вече са преодолели корона кризата и обявиха положителна доходност и нарастващи активи за третото тримесечие на 2020 г.
От Българска асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване посочиха, че нетните активи на фондовете за ДЗПО, към 30 септември 2020 г., са в размер на 16,444 млрд. лв. Ръстът им от началото на годината е с 803 млн. лв.
Доходността на пенсионните фондове е положителна и това се отнася за целия период от старта на ДЗПО в страната, посочиха още от асоциацията. Според застрахователите до края на третото тримесечие, пенсионните дружества почти напълно компенсират временните спадове в доходността, през първото тримесечие на 2020 г., в резултат на кризата с КОВИД-19.
Според обявената статистика общият брой на осигурените лица е 4 799 159 души, но в нея влизат и много хора, които не се осигуряват непрекъснато, а са имали вноски за кратък период от време. За част от тях се предполага, че се осигуряват от работа зад граница, но присъстват в общата статистика на осигуряваните лица.
Ето и разбивката:
УПФ: 3 835 778 души
ППФ: 311 266 души
ДПФ: 642 286 души
От общите нетни активи в размер на 16,444 млрд. лв. основната част е в УПФ - 14,023 млрд. лв. В професионални пенсионни фондове са набрани 1,238 млрд. лв., а в доброволни - 1,182 млрд. лв.
Нетните активи на фондовете за допълнително пенсионно осигуряване, за периода 01.07.-30.09.2020 г., нарастват с 605 млн. лв. или с 3.68 на сто.
Ръстът при универсалните пенсионни фондове (УПФ) е с 540 млн. лв. (4.00 на сто); при професионалните пенсионни фондове (ППФ) е с 34.1 млн. лв. (2.83 на сто), а при доброволните пенсионни фондове (ДПФ) - с 30.5 млн.лв. (2.65 на сто), обявиха още от асоциацията.
Пенсионните компании посочват и че с оглед дългосрочния характер на капиталовото пенсионно осигуряване, за период от десет години средно годишната доходност на фондовете в ДЗПО е: УПФ: +3.16%;ППФ: +3.21% и ДПФ: +3.79%.