ЕС забрани на Франция да опитва да цензурира социалните мрежи
Еманюел Макрон иска властите да прекъсват определени медийни сайтове в страната по време на обществени вълнения
Франция няма право да цензурира социалните мрежи, въпреки факта, че там се излива забранените от закона реч на омраза, расизъм, дискриманиция и призиви за насилие.
Усилията за цензуриране на интернет в Европа трябва да бъдат оставени на Европейския съюз и неговия Закон за цифровите услуги (DSA), каза Европейската комисия на Франция, предаде БТА.
В отговор на въпрос в Европейския парламент френските служители бяха предупредени да се отнасят внимателно към неотдавнашните усилия на Франция за регулиране на мрежата, които станаха все по-популярни след протестите, които наскоро обхванаха страната.
Въпреки обществената подкрепа комисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон настоя, че цензурата в социалните медии е нещо, което само ЕС има право да контролира.
„Държавите-членки трябва да се въздържат от приемане на национални закони, които биха се припокрили с разпоредбите [DSA] или създават по-строги или по-подробни разпоредби в съответните регулаторни области“, предупреди Бретон.
Той добави, че ЕК проучва дали предстоящите правила на Франция за онлайн цензура са в нарушение на законодателството на ЕС.
„Комисията отдава голямо значение на запазването на целостта на DSA и Закона за цифровите пазари, както и тяхното ефективно прилагане“, каза Бретън.
„Комисията е готова да използва правомощията си за правоприлагане, когато е необходимо, за да гарантира, че тези разпоредби се спазват“, заплаши той.
Длъжностни лица както в Брюксел, така и в Париж се стремяха през последните няколко седмици да регулират какъв вид реч е разрешен в сайтовете на социалните медии.
Френският президент Еманюел Макрон изрази желание френските
власти да получат правомощието да прекъсват определени социални медийни сайтове в страната по време на обществени вълнения.
„Когато нещата се увлекат, може да се наложи да се поставим в позиция да регулираме [социалните медийни сайтове] или да ги отрежем“, отбеляза той през юли.
Бретон настоя, че всички подобни правомощия скоро ще бъдат в ръцете на регулаторите на ЕС, като каза, че Брюксел ще може да прекъсва платформи, които не се подчиняват на правилата за цензура на ЕС, в рамките на няколко часа, от 25 август.