Ето кой бързо да се ваксинира с втори бустер

МЗ излезе с нови препоръки за новите адаптирани препарати

Общество
20:30 - 23 Септември 2022
6359
Ето кой бързо да се ваксинира с втори бустер

Адаптирани иРНК ваксини срещу COVID-19 се прилагат в РЗИ, в кабинетите на общопрактикуващите лекари и във ваксинационните пунктове, разкрити към болници. Това съобщиха на Facebook страницата си от кампанията „Плюс мен“ на Министерството на здравеопазването за популяризиране на ползите от ваксинацията срещу COVID-19.

Тези ваксини се прилагат като първи или втори бустер при лица на възраст на и над 12 г. Ваксинацията може да се осъществи най-рано 3 месеца след завършен първичен курс на ваксинация или след поставен бустер.

Бустерна доза от адаптирана иРНК ваксина е силно препоръчителна за:

- Имунокомпрометирани;

- Трансплантирани пациенти, получаващи имуносупресивна терапия;

- Пациенти на хронична диализа;

- Пациенти с онкохематологични заболявания;

- Потребители и персонал в социални заведения, осигуряващи дългосрочна грижа за възрастни хора;

- Медицински специалисти, ангажирани с лечението на пациенти с COVID-19;

- Възрастни хора на и над 65 г.;

- Лица над 12-годишна възраст, които са получили последната си доза ваксина срещу COVID-19 (независимо дали за завършване на първична имунизация или бустерна доза) преди повече от 6 месеца.

Ваксините са адаптирани (т.е. актуализирани) да съответстват по-добре на циркулиращите варианти на SARS-CoV-2. Адаптираните ваксини предоставят по-широка защита срещу различни варианти и затова спомагат за поддържане на оптимална защита срещу COVID-19 при мутирането на вируса, посочват от здравното министерство.

Нежеланите реакции, които се наблюдават при адаптираните ваксини, са сравними с тези, наблюдавани при оригиналните ваксини, и обикновено са леки и краткотрайни.

Оригиналните ваксини Comirnaty и Spikevax все още са ефективни за предотвратяване на тежко протичане на заболяването, хоспитализация и смърт, свързани с COVID-19, и тяхната употреба ще продължи за първичен курс на ваксинация, сочат специалистите.