Европа солидарна с Украйна (ОБЗОР)
Путин не само не успя да заличи Украйна от картата, но се сблъска с една по-силна от всякога нация, заяви Урсула фон дер Лайен
Лидери от Европа отбелязват с изказвания първата годишнина от руската инвазия в Украйна, обобщават световните агенции.
Британският крал Чарлз III разкритикува днес ненужните страдания, които се причиняват на Украйна и нарече подетата от Русия инвазия срещу тази страна "една непредизвикана мащабна атака".
"Навършва се една година, откакто украинският народ страда по един невъобразим начин от една непредизвикана мащабна атака срещу страната му", се подчертава в изявление на краля. В него се допълва, че украинският президент Володимир Зеленски е демонстрирал забележителен кураж и издържливост пред една такава човешка трагедия.
"Светът с ужас става свидетел на тези безполезни страдания, причинени на украинците", се казва в изявление на крал Чарлз III, който на 8 февруари прие в Бъкингамския дворец Зеленски.
Британският премиер Риши Сунак пък призова съюзниците на Великобритания в Г-7, които по-късно днес ще имат видеозаседание, да предоставят по-бързо артилерия на украинската армия и оръжия с по-голям обсег.
"За да спечели Украйна тази война и за да настъпи този ден по-бързо, тя трябва да получи решително предимство на бойното поле", се казва в изявление на Сунак. Той ще повтори този призив и пред лидерите от Г-7.
"Вместо да се възприема един прогресивен подход, нашият приоритет трябва да бъде да действаме по-бързо относно артилерията, блиндираната техника и противовъздушната обрана", допълва той.
Свободният свят има дълг към украинците, които се сражават за свободата и за демокрацията, заяви пък италианският премиер Джорджа Мелони.
"Украйна не е и няма да бъде повече сама, защото тя защитава също ценностите на свободата и демокрацията", се казва във видеообръщение на Мелони.
Тя допълва, че от тези ценности се ражда европейската идентичност и че те представляват основите на международното право, без които само военната сила би имала значение и всяка страна от целия свят би рискувала да бъде превзета от съседа си.
"Ние не можем да позволим това и е наше задължение да трябва да работим, за да постигнем един справедлив мир. Свободният свят има дълг към украинските жени и мъже. Италия е на тяхна страна", заяви Мелони.
Френският президент Еманюел Макрон също отправи послание на солидарност с украинците.
"Украинци и украинки, Франция е редом с вас. За солидарността, победата и мира", се казва в послание на Макрон.
Елисейският дворец публикува и снимка, на която се вижда входа на президентството, осветен посред нощ, като там се развява украинското знаме между френското и европейското знаме.
Намиращите се на посещение в Талин председателка на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също направиха изявления по повод годишнината, предаде Франс прес.
"Руският президент Владимир Путин не изпълни нито една от целите си в Украйна след нахлуването в страната", каза Фон дер Лайен.
"Една година след началото на неговата брутална война, Путин не изпълни една от стратегическите си цели. Той не само не успя да заличи Украйна от картата, но се сблъска с една по-силна от всякога нация", заяви Фон дер Лайен.
Столтенберг пък заяви, че Украйна несъмнено ще победи във войната си срещу Русия въпреки една мрачна от отчаяние година.
"Свободата не е безплатна. Ние трябва да се бием за нея всеки ден. Днес украинският народ се сражава храбро за свободата си. И въпреки една мрачна година на отчаяние и разрушения, неговата решимост и неговият кураж ще надделеят несъмнено", каза Столтенберг.
А шведското председателство на ЕС припомни, че помощта на ЕС за Украйна за тази една година е възлязла на 67 милиарда евро. От тях 37,8 милиарда са за икономическа помощ, а 17 милиарда за помощ за бежанците, докато 12 милиарда са за военна поддръжка, се казва в изявлението на председателството, предаде ТАСС.
В него се казва, че ЕС стои твърдо на страната на Украйна и на народа й и ще продължава решително да поддържа украинската икономика, общество, въоръжени сили и бъдещо възстановяване на страната.
Унгарският премиер Виктор Орбан, който не престава да критикува индиректната война, водена от Европа срещу Русия, пък отправи нов призив за прекратяване на огъня.
"Ние не сме наивни. Ние знаем, че перспективите за едно приемливо споразумение за мир от двете страни са слаби", заяви Орбан.
"Но първият етап със сигурност е да се преговаря за прекратяване на огъня. Това е единственият начин да се спасят животи", заяви той.
А по време на посещението си в Киев днес полският премиер Матеуш Моравецки заяви, че последният пакет от санкции срещу Русия, предлаган от ЕС, е прекалено слаб и настоя за по-силни санкции и включването на допълнителни хора и руски продукти в подготвяния от ЕС десети санкционен пакет.