Франциск пристигна на посещение в Унгария
В неделя папата ще ръководи литургия на открито пред парламента
Папа Франциск пристигна в Унгария в петък на тридневно посещение, където се очаква войната в Украйна, миграцията и християнските корени на Европа да бъдат начело на дневния ред в неговите публични обръщения и разговори с премиера Виктор Орбан, предава Ройтерс.
Посещението е първото му пътуване, след като беше приет в болница заради бронхит през март, а в последствие стана ясно, че заболяването му макар и кратко е било тежко в началото.
Изглеждайки весел, Франциск, подпирайки се на бастун слезе пред събралата се тълпа и беше посрещнат от унгарски правителствени служители и две деца в традиционни национални носии, предлагащи хляб и сол.
В неделя папа Франциск ще ръководи литургия на открито пред парламента, с изглед към река Дунав в Будапеща.
Папата спази обещанието си да направи официално посещение, след като спря само за седем часа, за да закрие църковния конгрес в Будапеща през 2021 г. напът за Словакия, което накара мнозина унгарци да се почувстват пренебрегнати.
Той призна, че съдържанието на посещението ще бъде повлияно от текущите събития, дори ако основната му цел е среща с унгарски католици.
Папа Франциск трябва да се срещне с Орбан по-късно в петък.
"Очаквам с нетърпение посещението на папата, написа Орбан в "Туитър" в четвъртък вечерта. "В трудни времена като нашите е важно да помним какво ни държи заедно, а вярата е основата, върху която можем да изградим стабилно бъдеще."
59-годишният Орбан и 86-годишният папа имат различни възгледи за справянето с миграцията от Близкия изток и Африка към Европа, като папа Франциск смята, че мигрантите, бягащи от бедността, трябва да бъдат приемани.
Но относно Украйна, Орбан каза, че Унгария и Ватикана са единствените две европейски държави, които могат да бъдат описани като "промирни".
И двамата призоваха за прекратяване на огъня и преговори за спиране на войната, а папата призова Украйна да бъде отворена за диалог с "агресора" Русия, нещо, което Украйна досега изключва.
Въпреки че папата често е призовавал за обща забрана на трафика на оръжия и намаляване на производството на оръжия, той също така каза, че изпращането на оръжие в Украйна е морално приемливо, ако се използва за самоотбрана.