Галерия „Нюанс“ представя непоказвани творби на Дора Бонева
Всички, които я познавахме, ще я помним с четка или дълга черна цигара в ръка, понякога с чаша кафе, но винаги много красива, сподели дъщеря й Марта
Непоказвани творби на Дора Бонева (1936-2021) от 50-те и 60-те години на миналия век са част от предстояща изложба на галерия „Нюанс“. Откриването на експозицията, озаглавена „Живописни откровения“ е на 11 април.
По думите им датата е избрана, за да съвпада с рождения ден на художничката. Освен ранни произведения на Дора Бонева, в изложбата са представени и творби, рисувани до 2021 г.
„Ще видите етюди, рисунки, ескизи, живописни платна и картони, както и „истинска светлинна феерия“ в дипломната й работа „Балерини“ от 1959 г., както я нарича проф. Иван Маразов“, коментира дъщерята на художничката Марта Левчева.
„Всички, които я познавахме, ще я помним ухаеща на терпентин с четка или дълга черна цигара в ръка, понякога с чаша кафе, но винаги много красива! Това изключително елегантно присъствие с лекота и небрежна дистанция виждаме и в картините ѝ, но само на пръв поглед. После идва плътната и дълбока живопис.
Петър Увалиев нарича четката и „тежка“ и мъжка - в най-добрият смисъл, а в същото време тя е деликатна и съзерцателна, както я нарича проф. Маразов“, допълва Левчева.
Съпътстващ изложбата в „Нюанс“ е каталогът „Дора Бонева, представена от Иван Маразов”.
Дора Бонева е родена на 11 април 1936г. в гр. Габрово. През 1959 г. завършва специалност „Живопис“ във Висшия институт за изобразителни изкуства „Николай Павлович“ в класа на проф. Дечко Узунов. Има повече от 60 самостоятелни изложби у нас и в чужбина.
В продължение на 25 години е член-кореспондент на Европейската академия за наука, изкуство и литература в Париж. В края на 90-те години участва в Есенния салон в Париж, а през 1994-1995 г. г. е гостуващ художник по покана на „Грифис арт център“ в Ню Лондон, САЩ. Нейни картини има в сградата на ЮНЕСКО в Париж, в галерии и частни колекции в България, Англия, Франция, Италия, Холандия, Германия, Русия, Гърция, Япония, Израел, Латинска Америка и САЩ.