Георги Лозанов: Диктатурата започва с отнемането на свободата на словото
Той коментира класацията на Репортери без граници, в която България от 59-ото място е паднала на 70-то

Свободата на словото е привилегия на либералната демокрация, за автократите това не е ценност и инструмент. Диктатурата се случва и започва с отнемането на свободата на словото, каза в интервю пред БНР именникът днес доц. Георги Лозанов, медиен експерт.
Той коментира класацията на Репортери без граници, в която България от 59-ото място е паднала на 70-о.
"Това е общ геополитически процес, в който участваме като избиратели. Днес на Гергьовден, фигурата на свети Георги ни казва, че много съществено за какъв живот живееш и дали ще живееш, е дали можеш да разпознаеш доброто, да му се довериш и да го подкрепиш", каза доц. Лозанов.
"Имам общото усещане, че напоследък в световен мащаб и в България се объркахме. Преди нямахме съмнение, че демокрацията е доброто, свързано със защита на човешките права. А днес, отстъпва от тази ценностна система. Някакви автократи и самозабравили се решават съдбите на хората”, сподели той.
За словесните атаки между политици за изтребителя Ф16, той смята, че не трябва да се водят политически схватки на гърба на националната сигурност.
"В предишните години успяхме да си върнем част от загубената свобода на словото. Сега се превърта политическият часовник и попадаме във времето преди 2020 г. Това е свързано с важен въпрос и не опира до частни и обществени медии, а че властта и политиците задължително трябва да бъдат поставени в ситуация на медиен дискомфорт. Когато журналистите разговарят трябва да изправят политиците пред трудните въпроси. И ако не правят журналистическото, става пиарско. Журналистите имат право да задават въпроси от името на обществото", препоръча доц. Георги Лозанов.