Германия заговори за план "Маршал" за Украйна

По оценки на правителството войната досега е причинила щети за най-малко 100 милиарда долара 

Новини
13:01 - 22 Март 2022
3822
Германия заговори за план "Маршал" за Украйна

Украйна се нуждае от план "Маршал" за справяне с последствията от руската инвазия. Това заяви германският финансов министър Кристиан Линднер, цитиран от "Ройтерс".

Нашата подкрепа за борбата на украинския народ за свобода ще продължи, увери той в реч пред долната камара на парламента.

"Нашата солидарност с европейския ни съсед има трайна основа и затова се нуждаем от международен план "Маршал" за Украйна", категоричен бе министърът.

По-рано днес украинският президент Володимир Зеленски обяви, че Киев е готов да обещае да не търси членство в НАТО в замяна на това Русия да се съгласи на прекратяване на огъня и изтегляне на войските си.

Служител на НАТО пък предупреди, че войната е напът да влезе в безизходица, тъй като украинските сили пречат на Русия да постигне напредък, но руският президент Владимир Путин не показва желание да отстъпи.

"И така, какво се случва, когато тези две сили се смазват взаимно по този начин? Загубите на живот и щетите ще бъдат доста сериозни", прогнозира той.

По оценки на украинското правителство войната досега е причинила щети за най-малко 100 милиарда долара върху инфраструктура, като пътища, мостове и болници, а също е довела до затварянето на поне половината от предприятията в Украйна, докато другата половина работи доста под капацитета си.

ООН предупреди, че ако нахлуването на Русия в Украйна се превърне в продължителен конфликт, почти 30% от населението на източноевропейската страна, населявана от 44 милиона души, може да остане под прага на бедността, докато други 62% биха били изложени на риск също да изпаднат в бедност в рамките на една година.

Планът „Маршал“ (официално Програма за европейско възстановяване) е инициатива на Съединените американски щати за подпомагане на Европа, с която американското правителство дава безвъзмездна помощ от 13 милиарда долара (приблизително 130 милиарда долара от 2016 година) за възстановяване на европейската икономика след края на Втората световна война.

Планът е в действие в продължение на 4 години от 8 април 1948 година. Целта на Съединените щати е да се възстановят засегнатите от войната области, да се премахнат търговските бариери, да се модернизира промишлеността и да се възстанови икономическият просперитет на Европа.