Исторически ден за България! На крачка сме от еврозоната, ред е на Брюксел
Рада Лайкова се провали в последния опит на "Възраждане" да блокира въвеждането на еврото

Исторически ден за България! 720 депутати в Европейския парламент в Страсбург гласуваха за смяната на левовете с евро и приемането ни в еврозоната. За това беше необходимо обикновено мнозинство. Сега се чака думата на Брюксел.
531 евродепутати гласуваха "за", 69 - "против", а 79 се въздържаха.
След вота в ЕП финалното решение за влизането на България в еврозоната ще дойде от Брюксел, където се провежда заседанието на 27-те финансови министри на страните-членки (Съвет на ЕС по икономически и финансови въпроси - ЕКОФИН). В него участва и финансовият министър на България Теменужка Петкова.
За да получим окончателното "да" за еврото, трябва министрите на финансите да гласуват единодушно, като не се очаква някоя страна-членка да наложи вето. Гласуването приключва около 15 ч. българско време, а церемонията за приветстването на България като 21-вата страна-членка на еврозоната ще започне малко след това.
В следващите по-малко от 180 дни се навлиза в заключителната фаза по смяната на лева с евро.
Рада Лайкова от "Възраждане" поиска да бъде отложено въвеждането на еврото от 1 януари. Евродепутатът от групата на "Европа на суверените нации" обяви това на пленарната сесия. Лайкова каза, че основият докладчик Ева Майдел е издигната от ГЕРБ и това поражда конфликт на интереси и е срещу срещу интегритета на цялата институция. "Все още може да действаме отговорно. Става въпрос за обществения интерес, все пак е демокрация", заяви тя.
Рада Лайкова
Веднага последва изказване срещу нейното предложение. Последва гласуване и предложението на Лайкова беше категорично отхвърлено.
От няколко седмици всички регулаторни органи са нащрек за това да няма безпричинно поскъпване на стоки и услуги. Управляващите казват, че след днешното решение информационната кампания ще се усили, както и вниманието на контролните органи.
Организацията по обмяната на левовете в евро също е в ход. И вчера премиерът Росен Желязов призова да не се бърза с това. Той предупреди, че има политически сили, които спекулират със страховете на хората и увери, че „държавата няма да изкривява пазара с прекален контрол, но ще бъде безкомпромисна към опитите за спекула“.
Началото на пътя към въвеждане на еврото и влизането на България като пълноправен член в еврозоната е на 25 ноември 2004 г. Тогава е подписано споразумение между Министерския съвет на Република България и Българската народна банка за политиката и ангажиментите, които ще се следват в процеса на въвеждане на еврото.