Зараза убива горите в България

Горите на България умират от фитопатогени, като само през тази година новите сигнали за съхнещи площи са близо 215 000 дка иглолистни и широколистни гори, става ясно от изложение на министъра на земеделието д-р Георги Тахов в отговор на парламентарен въпрос за масовото изсъхване на гори у нас.
Тихата зараза, причинена от гъбата Biscogniauxia mediterranea, буквално съсипва хиляди декари гори не само у нас, но и в цяла Европа, предупредиха учени от Института по гората към БАН.
“Съгласно лесопатологичната прогноза за 2025 г. и резултатите от проведените до момента лесопатологични обследвания, съхненето в иглолистните гори обхваща почти цялата страна, в различна степен на увреждане”, казва земеделският министър в отговор на парламентарното питане. И предоставя справка, според която през 2024 г. са установени съхнещи иглолистни гори в размер на 129 967 декара (12 996.7 ха), като върху 86 591 декара (8 659.1 ха) от тях е предвидено провеждане на санитарна сеч. В широколистните гори площите със съхнене възлизат на 19 003 декара (1 900.3 ха), като за санитарни сечи са определени 8 785 декара (878.5 ха).
“Съхненето в иглолистните гори обхваща почти цялата страна в различна степен”, посочва министър Тахов. И още: “В последните десет години все по-често и трайно се наблюдава цялостно съхнене на короните на иглолистните дървета, причинено от фитопатогени”.
Учените от Българската академия на науките и експертите от Лесозащитните станции посочват като основни причини за това явление продължителните засушавания и високите температури през летния и есенния сезон, както и липсата на обилни снеговалежи през зимата. Тези условия са довели до чувствително намаляване на водните запаси в почвата, понижена въздушна влажност и последващо физиологично отслабване на дърветата.
Министър Тахов отбелязва, че ежегодно се извършват лесозащитни мероприятия, включително биологична и механична борба, както и мониторинг от териториалните поделения. Само за 2025 г. са планирани 661 414 лв. без ДДС, от които към края на май са изразходвани 200 612 лв.
Според експертите, наблюдаваните климатични промени оказват както пряко, така и косвено влияние върху здравословното състояние на горите.
“От една страна, екстремните температури водят до физиологично отслабване на растителността, а от друга - създават благоприятни условия за развитие и разпространение на насекомни вредители и фитопатогени. Горските екосистеми са подложени на сериозен натиск, в резултат на което се наблюдават все по-чести увреждания от различни биотични и абиотични фактори, както и засилено навлизане на местни и неместни инвазивни видове”, се посочва още подробното изложение на земеделския министър.
Изпълнителна агенция по горите вече е дала указания за стопанисване на иглолистните култури от бял и черен бор. Освен провеждане на санитарни сечи за намаляване на сухата дървесина, се прилагат и други лесовъдски мероприятия, насочени към трансформиране на иглолистните култури в широколистни гори от местни дървесни видове. За терени, които не могат да се възстановят по естествен начин, е предвидено залесяване. Утвърдени са и указания за стопанисване на издънковите дъбови гори на територията на на Държавно предприятие “Югозападно държавно предприятие”, Държавно предприятие “Северозападно държавно предприятие” и Държавно предприятие “Югоизточно държавно предприятие”.