И след третия ремонт: Плочките на Ларгото пак са строшени

Общество
10:19 - 06 Август 2019
2160
И след третия ремонт: Плочките на Ларгото пак са строшени

Приключи и третият ремонт на Ларгото, но е видно, че плочките на емблематичното пространство продължават да са счупени, макар и залепени по някакъв начин, разкри репортаж на Би Ти Ви. Плочките около стъкления купол на Ларгото поддали заради извънреден натиск. Това беше една от основните тези за причината за състоянието на настилката.

„Не можем да спрем велосипедистите, не можем да спрем достъпа на скейтбордисти, не можем да спрем тези кашпи, като ги пръскат малките камиончета!”, заяви преди две седмици министърът на културата Боил Банов. Това по проект не e било предвидено. Предвидено било поставените плочки да издържат 100 килограма единичен товар.

„Ние изхождахме от това, че той е за пешеходци и е за пешеходна зона”, отбелязва проектантът на Ларгото арх. Христо Генчев, според когото плочките са счупени, защото са били претоварени.

Авторът на визията е категоричен, че проектът му е изпълнен точно, но вандали ежедневно го трошат. За изпочупените плочки той обвини скейтбордистите и камиончетата на общината, които минават всеки ден оттам. 

"Виждате колко хубаво стана. От сто проекта в цял свят, това е една от най-големите ми гордости. Освен това имам сантимент към мястото, тъй като тук преди повече от 50 години са се запознали моите родители", коментира пред Би Ти Ви архитектът. Той допълни, че за да се избегне карането на скейтборд и преминаването на камиончетата, от общината са решили да сложат естетически саксии с цветя около куполите. Арх. Генчев се надява те да спрат вандалите.

За счупените плочки той е категоричен, че трябва да заплатят застрахователите. На въпрос, как ще се намерят извършителите, архитектът бе категоричен, че имало начин да се открият и даде за пример ПТП, при което се знае кой е виновният. 

Според общината обаче причината за дефектите е проектантска грешка. „Направено е едно свободно плуващо покритие, което е идеално за покриви”, заяви зам.-кметът на София Тодор Чобанов. След среща с министъра на културата обаче се оказа, че не проектантът, а строителят ще плати за ремонта.

Всякакви такива непредвидени разрушения, които са в срока на договора, се поемат от изпълнителя на строителството и ремонтът не е струвал на данъкоплатците нито лев, каза Иван Колев, началник на отдел „Недвижимо културно имущество" към Министерството на културата.

Освен проблемът с камиончетата за поливане на кашпите, друга причина за строшаването на настилката е вандализъм, категоричен е зам.-директорът на Регионалният исторически музей на София инж. Борис Чилев. И според Чилев скейтбордистите също носят вина за състоянието на настилката, а освен това чупят и стъклата на куполите. Той обаче смята, за разлика от колегата си от културното министерство, че камиончетата не са толкова тежки, че да нанесат такива поражения на настилката.

Предстои извършеният ремонт да мине през комисия, която да го приеме, заяви Иван Колев от Министерство на културата.