Илияна Йотова песимист за съдбата на българите в РС Македония

Общество
14:21 - 17 Март 2023
2016
Илияна Йотова песимист за съдбата на българите в РС Македония

Не виждам никакъв сигнал и знак за това, че скоро българите в Северна Македония ще намерят своето място в македонската конституция, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на пресконференция на "Дондуков" 2, на която беше представена програмата за честванията на 30-ата годишнината от членството на България в Международната организация на Франкофонията.

„Имам усещането, че се прави целенасочена кампания, за да се предотврати записването на нашата общност в основния закон на Република Северна Македония", каза Йотова и добави, че това е изрично записано условие, за да може да се състои първата междуправителствена конференция и да започнат същинските преговори за влизане в ЕС.

Приемането на „френското предложение“ от страна на Република Северна Македония (РСМ) беше последната позитивна стъпка в процеса на присъединяване и преговори на страната към ЕС, смята вицепрезидентът. Според нея всички действия след това са връщане назад. 

По думите ѝ съвместната историческа комисия не работи или нейната работа става все по-безсмислена и формална. „Дори малките първоначални консенсуси, които бяха постигнати по отношения на определени исторически събития, нямат никакви последствия. Нито има промяна в учебниците, за която българската страна настояваше, нито за останалите претенции на България, които са написани в съвместния протокол“, обясни тя.

Всички събития след „френското предложение“ – от палежа на клуба в Битоля до посягането на българската културна институция – всички тези действия са оставени от македонските власти без последствия, каза Илияна Йотова и отбеляза, че РСМ също има културна институция в София. „Няма нито едно наказание, всички заподозрени са на свобода. Няма нито един знак, че правителството в РСМ иска да сложи спирачки пред този невъобразим език на омразата, който продължава да се лее в РСМ по отношение на всичко българско, както и конкретни решения за, както те казват, криминални прояви“, коментира вицепрезидентът.

Ако тези криминални прояви са толкова чести, как си представя РСМ своето бъдещо членство в ЕС, попита Йотова. Тя уточни, че една от най-важните глави в преговорния процес е борбата с престъпността и корупцията. „Очевидно, ако тя е през ден, ще имат много сериозни проблеми“, допълни вицепрезидентът.

„Задавам един реторичен въпрос – дали върховният представител на ЕС за общата външна политика и сигурността Жозеп Борел, който предприе обиколка в Албания и Република Северна Македония, както и комисарят по политиката на добросъседство и разширяването Оливер Вархей ще бъдат запознати с това, че вандалски беше нападнат културният институт на България – на европейска държава, член на ЕС – и какъв ще бъде отговорът от страна на европейските институции“, коментира Йотова. Според нея няма как те да не бъдат запознати с този факт. 

„Много бих искала да зная дали в днешните им изявления и пресконференции, които предстоят в РСМ, този въпрос ще бъде засегнат и как те виждат по-нататъшния път на преговорите при подобна ситуация и отношения с нашата страна“, каза още Илияна Йотова. 

България ще продължава да подкрепя българите в Република Северна Македония и да се бори за техните права, защото там, където човешките права липсват, Европа няма, заяви вицепрезидентът. „Ще настояваме пред македонските власти да изпълняват поетите вече ангажименти“, каза още тя.

Президентът Румен Радев ще има разговор в следващите дни с европейски институции, на който ще постави въпроса за нападението върху българския културен институт в РСМ, съобщи вицепрезидентът. Илияна Йотова посочи още, че месеци наред страната ни е била подложена на огромен натиск от европейските институции и структури.

През нощта на 15 срещу 16 март т.г. неизвестни лица са проникнали в сградата на Културно-информационния център на България в Скопие. При инцидента са нанесени материални щети на задната стена на помещението, което беше открито на 25 ноември 2022 година.