Иска ли ЕС да вземе спестяванията на гражданите, за да ги налее в отбрана?

Новини
17:33 - 12 Април 2025
3125
Иска ли ЕС да вземе спестяванията на гражданите, за да ги налее в отбрана?

ЕС има план да вземе насила спестяванията на хората и да наложи "срок на годност" на заплатите - ако парите не бъдат изхарчени в рамките на шест месеца, да бъдат отнети и да "изчезнат". Всичко това с цел да се налеят пари в европейската отбрана.

Тези твърдения се разпространяват в български онлайн предавания, но се мултиплицират и от потребители в мрежите, включително под сатирична форма. Евродепутат и бивш депутат са сред главните участници в разпространението на тази информация.

Твърденията

На 23 март в предаването си "Отвъд заглавията", качено в ТикТок, бившата депутатка от "Атака" и настояща журналистка на свободна практика Магдалена Ташева обявява: "След пет дни, на 28-ми март, ще се състои международна конференция за създаването на Съюз на спестяванията и инвестициите". Целта на този съюз, по думите ѝ, е чрез него личните спестявания на гражданите да бъдат присвоени от Европейската централна банка и вложени във военно-промишлените комплекси на големите държави като Германия, Франция и Великобритания.

ЕК е изчислила, че гражданите на ЕС държат в банки и сейфове общо 10 трилиона евро, а планът, представен от председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен, е на стойност 800 милиарда евро и Съюзът за спестявания и инвестиции е начин да бъдат набавени необходимите средства за превъоръжаване, се твърди още във видеото.

На 4 април в предаване на Мартин Карбовски в YouTube евродепутатът Рада Лайкова от групата на "Европа на суверенните нации" в Европейския парламент също развива тезата. След 21-вата минута тя посочва:

"Тук, в Европейския парламент, някои от политическите групи, от парламентарните групи, обсъждат да има срок за годност на употребата, на изхарчването на парите. Ако заплатата този месец, края, си я получим, до шест месеца, ако не сме я похарчили, тя изчезва от сметката. Има срок на годност за изхарчване на тези пари. ЕП и ЕК обсъждат използване спестявания, които в момента хората разполагат с тях в пенсионни фондове, в инвестиционни фондове да са насочвани към определени проекти на военната индустрия".
На какво стъпват тези твърдения?

Цитираните твърдения са интерпретации на два плана, представени миналия месец от Европейската комисия. Ето какво гласят те, според официалните документи.

На 4 март председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен изпрати писмо до всички държави-членки в общността, в което представи новия план, наречен "Превъоръжи Европа". Целта е Европейският съюз да даде нов тласък на отбраната си с до 800 милиарда евро в следващите пет години. Планът на Брюксел стъпва на пет основни стълба:

Първият е използването на публично финансиране за отбрана, без държавите да задействат процедура за прекомерен дефицит. Според ЕК ако страните увеличат своите разходи за отбрана средно с 1,5% от БВП, това може да доведе до мобилизирането на близо 650 милиарда евро за период от четири години.
 

Вторият стълб е създаването на нов инструмент, който може да предостави на държавите 150 милиарда евро заеми за съвместни инвестиции в отбраната. Държавите ще трябва да предоставят планове какви съвместни проекти искат да финансират.
 

Третият момент в плана е пренасочването на средства от кохезионните фондове към отбранителни проекти.
 

Последните две точки от плана целят да мобилизират частен капитал и средства от Европейската инвестиционна банка.
Другият план е приетата на 19 март от Европейската комисия нова стратегия за насочване на спестяванията към продуктивни инвестиции или т.нар. Съюз на спестяванията и инвестициите.

"Целта на стратегията е да се повиши участието на гражданите на ЕС на капиталовите пазари чрез повече възможности за инвестиции и подобрена финансова грамотност, което да доведе до увеличаване на тяхното благосъстояние и стимулиране на икономиката на ЕС", посочва ЕК.

Споменава се сумата от 10 трилиона евро, която се съхранява под формата на банкови депозити, която представлява около 70% от спестяванията на домакинствата в ЕС, уточнява Комисията.

“Те са сигурни и леснодостъпни, но обикновено генерират по-ниска доходност, отколкото инвестициите на капиталовите пазари. С новата стратегия може да се помогне на гражданите на ЕС да увеличават благосъстоянието на домакинствата си и да спестяват по-добре за бъдещето. Благодарение на съюза на спестяванията и инвестициите гражданите, които желаят да инвестират, ще имат повече възможности за инвестиции на капиталовите пазари. Това означава, че те ще разполагат с лесен, опростен и евтин достъп до широк спектър от инвестиционни възможности", пише още в съобщението на ЕК.
Сходни твърдения в мрежите и от чужди потребители

Подобни твърдения като тези на българските политици откриваме да се разпространяват и от чуждестранни потребители. Като например тези два поста в Екс:

И двете публикации са от 12 март и внушават, че ЕК планира да използва 10 трилиона евро спестявания на гражданите за отбрана. Цитира се публикация на руската информационна агенция ТАСС.

Откриваме оригиналната публикация с дата 5 март - ден, след обявяването на плана “Превъоръжи Европа”:

Твърденията, разпространявани в България, предизвикват реакциите на български евродепутати, които ги определят като "фалшива новина", "абсурдни" и "антиевропейска пропаганда".

Кулминацията е реакцията на Европейската комисия. На редовния петъчен брифинг говорителят на Комисията Олоф Гил, посочи, че Брюксел осъжда възможно най-решително всякакви подвеждащи твърдения, които целят умишлено да объркат гражданите.

"Да бъдем напълно ясни - подобни твърдения са погрешни и подвеждащи. Когато става дума за финансите и спестяванията на хората в България, Италия, Швеция, във всяка страна членка на ЕС, те винаги ще имат пълната свобода да инвестират въз основа на собствения си избор.

Нашите граждани винаги ще имат пълен контрол за това дали искат да запазят или да предоставят някъде парите си. Съюзът на спестяванията и инвестициите е предназначен да даде власт на нашите граждани, като им даде по-голям избор и информация, така че те да имат по-добри възможности да инвестират на капиталовите пазари, ако решат да го направят, и в съответствие с техните нужди.

Целта е просто да се даде на гражданите по-добър избор, за да могат те да се ползват с висока възвръщаемост и да изградят благоденствието на домовете си. Осъждаме най-решително всякакви фалшиви изявления, целящи умишлено да заблудят и объркват нашите граждани", посочи Олоф Гил

Твърденията, че ЕС има намерение да отнеме принудително спестяванията и дори заплатите на гражданите си, са неверни. Те са в синхрон със съобщение в руска информационна агенция, което не отговаря на фактите. Твърденията бяха категорично отхвърлени от официален представител на Европейската комисия. Те бяха осъдени и от български евродепутати, които изразиха загриженост заради разпространяваната дезинформация.

Плановете на ЕС са даде тласък на отбраната си в контекста на конфликтите в близост до границите си, набирайки средства чрез няколко инструмента. Те манипулативно са обвързани с идеята за повишаване на финансовата грамотност на гражданите и насърчаването на участието им на капиталовите пазари.