Израелски учени: Аспиринът предпазва от COVID-19
Той се ползвал масово по време на испанския грип през 1918 г.
Хората, които приемат аспирин редовно, за да избегнат сърдечно-съдови заболявания, е с 29 на сто по-малко вероятно да развият COVID-19, установи израелско изследване.
Учени от здравноосигурителна компания "Леумит", университета Бар-Илан и медицински център "Барзилай" са анализирали данни на 10 477 клиенти на "Леумит", тествани за COVID-19 между 1 февруари и 30 юни миналата година.
Aспиринът се ползвал масово по време на испанския грип през 1918 г., няколко десетилетия преди да се установи действието му срещу РНК вирусите. Парадоксално, но вероятно прекомерната употреба на ацетилсалицилова киселина е допринесла за високата смъртност при пандемията от H1N1. Причината е, че тогава не се е знаело при какви дози аспиринът престава да лекува и става токсичен за организма.
По-късно множество изследвания показват, че при правилна дозировка, освен че намалява възпалението, аспиринът може да помогне на имунната система да се справя с някои вирусни инфекции.
Ето защо израелските учени допуснали, че е възможно приемът на ниски дози аспирин да има благоприятен ефект срещу заразяването с COVID-19 и протичането на болестта.
Анализът на данните потвърдил по-малката вероятност от заразяване с новия коронавирус сред приемащите аспирин. Той установил също, че тези от тях, които се заразили, боледували с два-три дни по-малко.
"Наблюдението върху възможния положителен ефект от приема на ниски дози аспирин при COVID-19 е предварително, но е много обещаващо", коментира проф. Ели Маген от медицински център "Барзилай", който е ръководител на изследването. Резултатите са публикувани в списанието на Федерацията на европейските биохимични дружества.