Калоян Паргов: Другарки и другари, БСП статукво ли е?
Лидерът на столичните социалисти Калоян Паргов излезе с остра предизборна критика към колебливите действия на ръководството на БСП. Паргов смята, че решенията на проблемите пред левицата ще покажат „дали сме партия на промените или се държим като удавници за изчерпаното статукво”.
Ето цялото слово на Калоян Паргов на конференцията на БСП-София преди предстоящите вота на 14 ноември.
Другарки и другари,
Провеждаме конференция на Градския съвет на БСП - София в необичайно утежнена политическа и икономическо-социална обстановка, в известен смисъл уникална за периода на трийсетгодишния преход.
На 14 ноември ни очакват кардинално важни избори за президент и парламент, при положение че за първи път след 10 ноември 1989 г. страната ни е управлявана цели шест месеца от служебен кабинет и за първи път българските гласоподаватели ще упражнят вота си три или четири пъти през една и съща година.
Необикновено тревожна е ситуацията с пандемията от Ковид-19, която всеки ден отнема до 160 човешки живота. България е последна по ваксинирани граждани в Европейския съюз и първенец по починали пациенти от Ковид-19.
В повечето европейски страни ваксинираните са над 70%, докато у нас процентът на ваксинираните е замръзнал на около 20. С тези темпове на ваксинация, България може да стане опасна за нормалния живот не само на нас самите, но и на гражданите на останалите държави от Европейския съюз.
Тежка криза в енергетиката. Непоносимо по ръст покачване на цената на тока, на отоплението и водата, на стоките за всекидневно потребление. Галопираща инфлация, която тепърва още ще расте... Няма да се спирам на всички негативни явления, които ни връхлетяха в последните месеци. Всички ги усещаме.
Резултатите от предстоящите избори за президент и парламент ще зависят много от това как партиите правеха политика през последната година-година и половина, какви позиции заемаха по фундаментално значимите проблеми, съучастници ли бяха в конфронтацията, или търсеха национално съгласие, причина ли бяха за уличните крамоли в последните два краткотрайни състава на Народното събрание.
Доказана аксиома е, че партиите печелят или губят парламентарни избори в зависимост от провежданата от тях национална политика през определения период. В зависимост от това дали са успели да намерят сполучлив синхрон между партийните и националните интереси, как са действали, какво доверие са извоювали в обществото. Неслучайно се твърди, че в днешно време телевизиите, медиите като цяло, печелят изборите.
Въведените мерки срещу пандемията от Ковид-19 налагат и предстоящата кампания за президентските и предсрочните парламентарни избори да я проведем основно онлайн и чрез модерните способи за мултиплициране на партийните пропагандни или агитационни материали. Да заложим на масирано присъствие в конвенционалните и модерни медии със смислени тези и разумни послания, които да ни осигурят доверието на гражданите.
Жизненоважно е да намерим начини, за да си възвърнем голямата част от собствената електорална периферия. А също така и наши съграждани, които са респектирани от поведението и стила на членовете на парламентарната ни група в последните месеци, с цел да се избягват и тушират противоречията между парламентарните партии в името на националното единство. Плод на зрялост е, БСП да е по-комуникативна партия, а не едноезична.
Тези успешни стъпки обаче не могат да преодолеят впечатлението, че ръководството на БСП заема по различни проблеми колеблива позиция. Позиция на изчакване и на примиряване с редица негативни явления. От което губи.
В оставащите по-малко от два месеца до парламентарните избори нашето партийно ръководство е в състояние да потърси и намери отговора поне на онези проблеми, които посочих в преамбюла на доклада.
Правилно, още в началото на първия служебен кабинет, ръководството на БСП и лично Корнелия Нинова изказаха тревога от определени действия на новия министър на здравеопазването Стойчо Кацаров.
Ние, от Градската организация, предложихме неуместните постъпки на министър Кацаров да бъдат обсъдени на равнище премиер. Но след това сами предпочетохме да оценяваме събитията в медицинската област отстрани, в желанието си да дадем справедлива положителна оценка на работата на правителството.
Оказва се, тази тактика не помага никому и че партия като БСП, която поддържа горещо кандидатурата на президента Румен Радев за втори мандат, може и е потребно да подлага на критика всеки член на кабинета, който изпълнява лошо своите задължения. Надявам се, че още в предизборния период партийното ни ръководство ще засили поддръжката на кабинета и чрез критика на недостатъците.
Ръководството на партията зае правилна позиция във връзка с кризисните процеси в икономиката и в социалната сфера, за които стана дума. Що се отнася до заплашителното покачване на цените у нас, експертизите на ръководството на БСП са точни и приносни.
Темата "енергетика" е ключова за бъдещето на страната. В БСП имаме ясна позиция по нея, която трябва ярко и еднозначно да отстояваме. От разумните политики и развитието на този сектор зависи бъдещето на България. При наличието на АЕЦ "Козлодуй" и на възможността за изграждане на АЕЦ "Белене" страната ни не бива да допуска да бъде превърната във вносител на електроенергия.
Очаквам ръководството на нашата партия да артикулира по-ясно думите "суверенитет", "остатъчен суверенитет" и да предложи такава политика, която би могла да върне традиционните пазари на българското производство - Руската федерация и държавите от Близкия изток.
Време е вече България да има правителство, което да обещае придвижване на страната ни от последно място по степен на развитие. Убеден съм, че една такава открита и патриотична линия в политиката на БСП ще стопи недоверието на голяма част от нашите членове и съмишленици в ценностите, които отстоява БСП.
В този план БСП би могла по-активно да работи за реализиране на нов миротворен път в отношенията между България и Русия. Толкова ли е недопустимо БСП да играе ролята на мост между българския и руския политически и бизнес елит и благодарение на осъществените връзки, да съдейства по регулиране цената на внасяния руски газ, още повече че България построи отсечката на газопровода между Турция и Сърбия.
В този доклад поставям част от проблемите, отговорът на които ще покаже дали сме партия на промените или се държим като удавници за изчерпаното статукво. Дали сме способни да проникваме в същността на националната ни политика от фазата на геополитиката до най-наболелите дилеми, пред които продължаваме да се спъваме.
Предстоящите избори за президент и парламент ще изискват от нас висока политическа култура и умения да извлечем максимално много ползи за БСП от вота "2 в 1". Включването на проф. Анастас Герджиков като кандидат, издигнат от Инициативен комитет и подкрепен от ГЕРБ, ще бъде истинско предизвикателство в битката за "Дондуков" 2.
И ние не бива да го подценяваме. Трябва да бъдем подготвени за остри полемики в кампанията и за идейни и политически сблъсъци. И да отстояваме левите политики. Така, както го направиха в Германия миналата неделя. Посланията за социално, справедливо и устойчиво развитие срещат все по-голяма подкрепа от гражданите в Европа.
Темите за преодоляване на неравенствата, достойното заплащане на труда, социалната закрила за най-уязвимите набират сила в държавите на Стария континент. Модернизацията и дигитализацията, екологията и опазването на околната среда са все леви политики, които трябва да отстояваме. В Германия показаха как се прави.
У нас изборите наближават. И БСП този път е длъжна се представи достойно и възходящо. Защото лявата идея, лявото мислене, лявата партия са необходими за подема и на съвременна България.