Канадски учени: Вирусът няма да изчезне през лятото

Ограничителните мерки са единственото спасение, смята епидемиоложката Дион Гесинк

Здраве
14:49 - 08 Май 2020
4139
Канадски учени: Вирусът няма да изчезне през лятото

Канадски учени са анализирали мартенската статистика на темповете на разпространение на коронавируса в различни региони на света и са стигнали до извода, че климатичните условия и температурата на въздуха нямат отношение към развитието на пандемията, съобщава изданието на Канадската медицинска асоциация, цитирано от БТА. 

"Вирусът няма да изчезне през лятото, както мнозина се надяват. Това трябва да се разбере. От друга страна нашите наблюдения сочат, че строгостта на ограничителните мерки е в пряка зависимост от скоростта на разпространението на заразата. Засега това е единственият ефективен метод за борба с Ковид-19 и е много важно той да бъде поддържан", заявява епидемиоложка Дион Гесинк от канадския Западен университет и ръководител на пресслужбата на изданието.

Канадските епидемиолози са обобщили резултатите от медицинските служби на 144 страни и региони в света, когато броят на заболелите от Ковид-19 достигнал 375 хиляди души. Използвайки тези данни учените изчислили темповете на разпространение на вируса в отделните страни, разположени на различни ширини, като сравнили броя на болните на 20 и 27 март. Тези числа епидемиолозите съпоставили с карантинните мерки, съблюдавани в тези страни и с това как се е променяла климатичната обстановка. Специалистите не открили никаква зависимост между географското разположение и темповете на развитие на епидемията. Това важи както за страните от Европа и Азия, така и тези от Северна и Южна Америка, за държавите от Африка. Нямали влияние процентът на влажност на въздуха, нивото на урбанизация, разходите за здравеопазване или изражението на брутния вътрешен продукт на изследваните страни.

Единственият задържащ фактор се оказал обемът на взетите карантинни мерки - забраната за провеждане на масови мероприятия, затварянето на учебните заведения и спазването на социална дистанция. Поради тази причина канадските учени обръщат внимание на властите във всички страни по света, да подхождат особено внимателно по отношение на разхлабването на карантинните мерки.