Каракачанов: Скопие да признае, че историята до 1944 г. е обща българска история

Споделена история с тях нямаме, допълни вицепремиерът

Актуални новини
19:28 - 31 Октомври 2020
2294
Каракачанов: Скопие да признае, че историята до 1944 г. е обща българска история

България винаги е подкрепяла Македония по пътя й към НАТО и ЕС. България първа признава независимостта на страната. Въпросът е дали Македония иска да е в ЕС. Това каза вицепремиерът Красимир Каракачанов по Канал 3.

Той припомни, че зададените от нас параметри са ясни. "В Скопие трябва да признаят веднъж завинаги, че историята до 1944 г. е обща българска история. Споделена история с тях нямаме. Договорът за добросъседство е много ясен. Политиците на Скопие виждат, че България ги подкрепя, дори, когато водят антибългарска политика. Вероятно си въобразяват, че и сега ще стане така."

"Те имат своите лъжи, с които живеят и натрапват фалшивата история на децата си. Номерът няма да мине. Те си мислят, че някой ще натисне България и ние ще отстъпим. Тяхно право е да наричат езика си македонски, но нямат право да градят национална идентичност на база на грозни фалшификации."

Красимир Каракачанов е каза, че е изкарал 10 дневна карантина от контакта с командира на ВВС. Два теста са му направили - на 5-ти и на 9-ти ден. По отношение на президента той каза, че той е и върховен главнокомандващ и има право да посещава поделения и гарнизони в България. Не смята, че има "активно мероприятие", защото в момента, в който е установен положителния тест на ген. Петров, ген Мутафчийски е информирал президента. Каракачанов не би рискувал посещение в Естония в такъв момент.

Каракачанов каза, че не са застрашени бойните дежурства заради COVID-19. Още преди да излезе случая с ген. Петров, е имало няколко заразени в Граф Игнатиево. Към момента има достатъчно летци, които да пазят въздушното ни пространство.

За ролята на ген. Мутафчийски, според Каракачанов тя е много положителна. Две седмици преди първите случаи у нас, в армията са били взети необходимите мерки по разпореждане на Мутафчийски.

Пътната карта на сътрудничеството със САЩ. Много е важно посещението му там за националната ни сигурност и отбраната. По време на подписването на споразумението, не е говорено за купуването на нови изстребители. След споразумението, имаме възможност да ползваме преференции при евентуална покупка на каквото и да е въоръжение. Проектът за авиацията е за 16 самолета - 8 сега и 8 на втори етап. Кога ще е този втори етап, ще реши следващото българско правителство. Американското правителство подари два тренировъчни изстребителя F-16. Те ще бъдат използвани за обучение на личния състав.