Касиране на изборите? Кауза пердута*

Никоя формация няма да се осмели на подобен ход, категоричен е бившият конституционен съдия проф. Пламен Киров

Политика
14:00 - 31 Октомври 2024
4712
Касиране на изборите? Кауза пердута*

Никоя формация няма да се осмели да иска касиране на изборите. И не защото няма основание, но просто никой няма да прояви смелост. "Кутията на Пандора" може да се отвори, а тя е много дълбока, защото първо да видим качеството на избирателните списъци - колко милиона са включени, колкото няма население България. Това заяви в интервю за БНР бившият конституционен съдия и преподавател по право проф. Пламен Киров.

Той коментира процедурата за касиране на изборите, както и "дупките" в изборния процес, и резултатите. Непризнаването на изборите могат да искат 1/5 от народните представители – 48, а също и главният прокурор, президентът, Върховният касационен съд и др.

"По чл. 305 и 306 лицата, които се жалят трябва да сезират лицата, които могат да се обърнат към Конституционния съд. Никой не може да задължи субектите по чл. 150 ал. 1 от Конституцията и мисля, че се намираме в такава хипотеза и никой няма да сезира Конституционния съд", категоричен беше Пламен Киров.

Той е в състава на Конституционния съд, занимавал се през 2009 г. с казуса на РЗС оспорва резултатите в Турция. Решението излиза през 2010 г.

"Процедурата е много сложна поради мащаба на гласуването. Това не е единственият казус, разглеждан от Конституционния съд. Преди това имаше друг с 18 гласа в секция Русе, които не бяха отчетени правилно, оказа се, че са отчетени за друга партия и бяха 3 мандата", припомни преподавателят по конституционно право.

За процедурата на обжалване той обясни, "че няма как да бъде проста и защото самата Конституция дава две възможности да се атакуват изборите". И допълни, че е важно да се види по какъв начин нарушенията на Закона се проектират върху самия резултат.

Той открива доста пропуски в самия изборен процес и задава въпроси: "Много хора са включени в повече от един избирателен списък. А тези, които гласуват в чужбина и се дописват? Те фигурират в България по постоянен адрес, а колко са гласували двойно? ЦИК прави проверка след няколко месеца, след срока за обжалване. Второ колко протоколи са били сгрешени и как се поправят грешките за да бъдат преброявани гласовете? Някои протоколи изглеждат ужасно, но някой ЦИК гледа звездното небе."

Пламен Киров припомни, че ЦИК не брои гласовете, "практически въвеждането на данните се осъществява от Информационно обслужване. Кой осъществява контрол над тях? Не знам, би трябвало да е ЦИК", каза той.

*Заб. ред.: Изгубена кауза, от латински „causa perduta“. Безнадежден случай, без никакъв шанс за успех.