Керелска: Новият главен прокурор трябва да се избере от новия ВСС

Господин Гешев има доста цветист език, което аз всъщност не одобрявам, заяви членът на Съдийската колегия

Новини
08:44 - 15 Юни 2023
2526
Керелска: Новият главен прокурор трябва да се избере от новия ВСС

"Надявам се да съм изяснила позицията си във финалното изказване, с което обосновах вота си. На практика аз не гласувах “по същество” на направеното предложение, а гласувах против начина, по който се поиска и се стигна до отстраняването на г-н Иван Гешев като главен прокурор. Заявих, че са налице съмнения относно легитимността на направеното искане и на процедурата, които нито в началото, нито в нейния ход бяха преодолени", заяви Олга Керелска - член на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет.

"Свидетели сме на факти и обстоятелства от обективната действителност, а също така изтекоха и данни от различни записи, които дават основание да се смята, че процедурата не е автентична, а е мотивирана от фактори извън съдебната система. Това по същество е недопустимо предвид прокламираната в конституцията и в Закона за съдебната власт нейна независимост. Сякаш целта не беше да се потърси предвидената в Закона за съдебната власт юридическа отговорност за казаното от г-н Гешев, а той да бъде отстранен, като за това все пак следваше да има някакъв мотив.

В тази посока трябва да се отбележи и светкавичната промяна в Закона за съдебната власт относно изискуемото мнозинство за неговото отстраняване, което от 17 гласа беше променено на 13. Аз не смятам, че такава промяна, направена в този момент и по този начин, може да се посочи като добър пример за върховенството на правото, което така обилно се прокламира", допълни тя.

"Господин главният прокурор има доста цветист език, което аз всъщност не одобрявам. Като човек, заемащ такава позиция, би следвало да бъде по-внимателен и прецизен в начина си на изразяване. Мафията, включително и политическата, доколкото хората имат усещането за такава, би следвало да се громи по друг начин.

Факт е обаче, че вносителите както на първото предложение, така и на второто (едното беше за израелския експерт на мястото на атентата срещу Гешев, което беще оттеглено, а второто за израза “политически боклук” - б.р.) бяха от поддръжниците на г-н Иван Гешев както при неговото избиране, така и при последващите процедури за предсрочното му освобождаване, инициирани от двамата вече бивши министри на правосъдието, а и не само, и това е лесно установимо.

"Нямаше как да се разбере каква е мотивацията ня някои и какво ги е накарало да поискат предсрочното освобождаване на Гешев, защото според мен те не дадоха отговор на този въпрос. Аз се опитах в процедурата по допустимост на първото предложение да го изясня, доколкото той има отношение към легитимността на процедурата по предсрочното освобождаване.

Зададох въпроса дали предложението е израз на тяхна свободна воля и вътрешно убеждение, или върху тях е упражнен някакъв натиск, заплаха, принуда, може да се говори и за обещание за бъдещо кариерно израстване. Отговорът беше, че предложението е израз на свободната им воля и върху тях никой не е оказвал каквото и да било въздействие.

Доколкото си спомням, в едно от интервютата преди започването на заседанията по първото предложение един от предложителите обясни, че те няколко дни преди внасянето му са обсъждали въпроса. И са сметнали, че с допускането на израелския експерт до мястото на взрива господин главният прокурор е извършил тежко нарушение на процесуалните правила по разследването. Решили са да проверят какво е становището на Пленума на ВСС по този въпрос, като внесат предложение за неговото предсрочно освобождаване", каза Керелска.

"Дали е зависима независимата съдебна система? Така зададен, въпросът е много общ и изисква обобщен отговор, който не може да бъде даден. Не може да се каже, че цялата система е зависима. Макар и клиширано, искам да кажа, че в системата работят много магистрати, визирам и съдии, и прокурори, и следователи, макар че моите наблюдения, разбираемо, са основно относно съдиите, които всеотдайно, честно, добросъвестно и обективно изпълняват своите задължения и благодарение на техния труд системата продължава да съществува и да работи. И аз действително много съжалявам, че такива хора попадат в общата негативна оценка на обществото за съдебната система. Но за съжаление и особено в последно време в публичното пространство излиза информация за неща, които са плашещи, ако са такива, каквито се съобщават от хора, които са участници в тях.

Визирам конкретно това, което се разказа за случващото се в ресторант “Осемте джуджета”, и целия случай “Осемте джуджета” както същият придоби популярност във времето, защото той не е от вчера.

И ако случай като този, а има и други, не се разплетат по предвидения в закона ред, който е единственият релевантен, съмненията на обществото относно зависимостите в съдебната система, а и самите зависимости, за съжаление, ще продължат да съществуват като отровна среда, в която ще живеем и съществуваме", коментира още Керелска пред "24 часа".