Кирил Петков призова за защита на демокрацията
Коалицията ПП-ДБ събира новата си парламентарна си група, за да решат дали ще имат кандидатура за председател на НС. Единият от съпредседателите на ПП Кирил Петков говори преди съвещанието.
„Обикновено в такъв момент се говори за разбирателство, за намиране на мнозинства. Този път е различно. Днес е добрата дата да се каже. Преди да говорим за разбирателство и мнозинства, трябва да кажем дали вярваме и дали защитаваме фундамента на демокрацията в България. Бихме се радвали, ако другите партии кажат: "Не може да допуснем тази атака на демокрацията", заяви Петков.
"Последните избори, които се проведоха в България, са неприемливи за българската демокрация. Не може да си затворим очите, когато една цяла партия влезе в НС на базата на купен и корпоративен вот. Когато имаш лидерска партия, ако лидерът има подкрепа от 3%, а неговата партия – от 11.5%, тогава са се появили едни близо 9%, които са необясними, освен ако тези гласоподаватели са били мотивирани по някакъв друг начин. Няма нищо лично срещу господин Пеевски. Но на всеки, които се опитва да фалшифицира демокрацията, трябва да се каже твърдо "Не"! Не искаме те да имат управленска роля в този парламент", коментира по-рано лидерът на ПП пред БНР.
„Слезли сме едно ниво надолу. Имаме ли възможност демокрацията в България да бъде защитена? Демократичния процес и подмяната на избора на хиляди български граждани трябва да бъде сложена преди всякакви други разговори”, каза той.
"Ние сме готови веднага да влезем в преговори с другите политически сили, ако видим, че фундаментът на демокрацията е защитен", заяви още Петков.
Той посочи основните точки, по които ПП-ДБ са готови да водят преговори.
"Трите закона за антикорупционната комисия, за подателите на сигнали и за личния фалит, които в момента спират десет милиарда да влязат в българската икономика. Сарафов, който в момента се готви да бъде избран в състезание с един кон, от ВСС с изтекъл мандат", продължи съпредседателят на "Промяната".
"Правили сме много грешки, но нито една наша стъпка не е била мотивирана от корист или от страх. Този опит с Конституцията, който направихме, беше за да се опитаме да свържем демокрацията и прокуратурата по някакъв по-нормален начин. Прокуратурата е напълно нереформирана", добави Петков.
Службите още опитват да моделират някои действия в обществото, посочи съпредседателят на ПП-ДБ.
"Ако има хора, които могат да купуват стотици хиляди гласове, това е защото тези институции не работят", отсече той.
Кирил Петков припомни, че "когато трябваше да се говори за регулаторите през февруари т.г., ние казахме, че не искаме да има разпределение на квотите на база на политически партии. Това беше моментът, когато започна да се случва разпад", заяви Петков.
Кирил Петков мотивира решението на ПП-ДБ да подпишат жалбата до Конституционния съд на ИТН.
"Ние заявихме, че ще подкрепим всички жалби до Конституционния съд след това масово купуване на гласове. Това е преди политическите различия. Ние подкрепяме принципа за проверка за всички злоупотреби. Не става въпрос за коалиционни разговори, за приятелство".
Съпредседателят на ПП-ДБ излезе и с пост по повод 10 ноември.
"На 10 ноември 1989 вечерта България разбра, че диктаторът е отстранен от управлението на държавата и че тоталитарният режим приключва. Както един бивш британски премиер беше казал: "Денят на независимостта не е задължително денят, в който една държава става независима.", написа той в социалните мрежи.
Някои от тогавашните тоталитарни структури продължиха да действат само с козметични промени: службите за сигурност, прокуратурата и задкулисните криминални структури. Те продължават да пречат да завършим демократичните промени 35 години по-късно.
Благодарен съм на предишното поколение свободни българи, без които днес нямаше да сме част от Европейския съюз, нито да имаме свободни български компании,
конкурентни на световните пазари.
Истината обаче е, че свободата и демокрацията трябва да се бранят и нито за миг не бива да ги приемаме за даденост.
Аз не искам 35 години по-късно в България да говорим за няколко стотин хиляди купени и манипулирани гласове. Не искам вандали да нахлуват в Народния театър и да се опитват да налагат насилствена улична цензура.