Китай сравни протестиращите в Хонконг с терористи
Държавните медии призовават за по-сериозни действия и за справяне с протестите
Сателитните снимки показват бронирани машини и други превозни средства, принадлежащи на военизираната полиция на Китай, разположени в спортен комплекс в град Шенжен, което някои интерпретират като заплаха от Пекин да използват сила срещу про-демократичните протестиращи в Хонконг, съобщава АП.
Китайските държавни медии съобщават, че ученията са планирани преди това и не са пряко свързани с вълненията в Хонконг, въпреки че те пристигат малко след като централното правителство в Пекин заяви, че протестите започват да показват "признаци на тероризъм".
Президентът на САЩ Доналд Тръмп написа в Туитър, че американското разузнаване вярва, че китайското правителство премества войски към границата си с Хонконг и че "всички трябва да са спокойни и в безопасност!"
Пекин очевидно не иска да изпрати полицейски или армейски части от континенталната част или да мобилизира гарнизона на Народната освободителна армия в Хонконг, за да потуши размириците. Той се възприема като пагубен ефект както за репутацията на територията като сигурно и стабилно място за инвестиране, така и като индикация за неуспеха на комунистическата партия да спечели сърцата и умовете на 7,3 милиона жители на града, 22 години след като бившата британска колония е предадена на Китай.
Това би било също така шокиращо напомняне за кървавото противодействие на демонстрациите площад Тиананмън в Пекин преди 30 години, което остава тема табу в Китай, но се отбелязва с мащабен митинг и поход всяка година в Хонконг.
Въпреки това се смята, че континентален Китай вече е изпратил офицери за укрепване на редиците на хонконгската полиция и може също да са заложени примамки сред протестиращите, за да се насърчават по-насилствените действия, които в крайна сметка биха могли да обърнат обикновените хонконгчани срещу протестното движение.
Подобна промяна в настроенията все още не се е случила, въпреки нарастващото насилие около протестите и спирането на летището в продължение на два дни, след като то бе окупирано от демонстранти.
Демонстрантите твърдят, че се борят срещу ерозията на споразумението "една държава, две системи", което поддържа известна автономия на Хонконг, след като Китай го получи обратно от Великобритания през 1997 г.
Китайските държавни медии не спират да призовават за по-сериозни действия и за справяне с протестите.