Класическата музика като лекарство

Големите компании за стрийминг отчитат бум на класиката по време на пандемията от Covid-19

Новини
16:14 - 21 Април 2020
4119
Класическата музика като лекарство

За да подсилят имунната ви система, лекарите препоръчват здравословно хранене, което обхваща плодове и зеленчуци и в което няма недостиг на витамини. Какво ще кажете обаче и за малко Прокофиев?

Звучи като шега? Но не е.

Многобройни проучвания - последно е в списание Annual Research & Review in Biology - са установили, че както изпълнението, така и слушането на музика може да окаже значително влияние върху имунната система, съобщава изданието „Питсбърг постгазет“, цитирано от БНР.

„Със сигурност музиката оказва влияние върху мозъка, а тревожността и стресът влияят на имунната система“, казва Андрю Левин, невролог от университета в Питсбърг.

Според статия в списанието Brain Behavior and Immunity, емоционалните и психологическите ефекти от слушането на музика имат пряко влияние върху биомаркерите и нивата на хормоните. Имуноглобулин А, който играе решаваща роля в имунните функции, е посочен като "особено податлив на музиката".

Освен това има общ консенсус сред изследователите, че слушането на музика намалява нивата на хормона на стреса кортизол.

Според ученият А.Дж. Ферър музиката може да бъде "толкова ефективна, колкото диазепам" за намаляване на жизнените признаци на безпокойство.

А има ли значение каква музика слушаме?

Да, но само ако песента ви харесва. Като цяло, изследванията показват, че „релаксиращата музика“ (т.е. с по-бавно темпо, спокойна музика) е по-добра за успокояване на опънатите нерви, понижаване на кръвното налягане, респираторни проблеми и сърцебиене.

Любопитно е, че докато големите компании за стрийминг като Спотифай отчитат отслабване на свалянето на хитови парчета по време на пандемията, класическата музика отчита бум, заедно с фолклорната и детската.

По данни на стрийминг услугата за класическа музика Primephonic посочва, че навиците на слушателите за слушане на музика са се изместили от ранното утро и вечерните часове към слушане в работните часове.

В страните, които са под карантина най-дълго поради Covid-19, се наблюдава до 50% увеличение на времето за слушане.

Idagio, друга услуга за стрийминг на класическа музика, също отчита увеличено ползване. Оркестри и опери в цялата страна излъчват видео представления и привличат милиони зрители. За Великден преди седмица италианската оперна звезда Андреа Бочели изпя селекция от химни в празната катедрала в Милано. До следващата вечер спектакълът отчете повече от 30 милиона гледания в YouTube.