Кметът на район „Витоша“ се подигра с жителите на „Манастирски ливади“

Ексклузивно
18:30 - 16 Май 2022
19487
Кметът на район „Витоша“ се подигра с жителите на „Манастирски ливади“

Кметът на район „Витоша” инж. Теодор Петков се подигра с живущите в столичния квартал „Манастирски ливади”, оплакаха се жители на района, които нямат достъп до имотите си. Улица „Ралевица” вдигна на бунт жителите, които са възмутени от отношението и бездействието на общината и най-вече на кмета.

Преди месец собствениците на имот в квартала засипаха улицата с чакъл, за да блокират преминаването на автомобили, като по-късно освободиха платното, за да не затрудняват допълнително и без това тежкия софийски трафик, пише "Уикенд". Месец по-късно решение на проблемите на жителите няма. Те са оградени като в кокошарник и без достъп до улица. Това е проблем за няколко кооперации и къщи, част от които ще плащат наем, за да имат достъп до владенията си. Кметът на района инж. Теодор Петков отиде да се види с жителите на квартала, като възмути с нагло държание, беден речник и защита на собствените си интереси, а не на избирателите си.

„Той въобще не иска да чуе какво му се говори. Казва си каквото си знае и това е. През цялото време не гледаше хората в очите, което е ясен знак, че лъже. Разбираме, че собствениците на имота искат да построят сграда и да спечелят няколко милиона – напълно нормално, но къде са общината и кметът?” – питат се хората, които нямат достъп до домовете си. Пожарни коли и бърза помощ също не могат да стигнат до няколко имота в района.

Кметът твърди, че на това място никога не е имало улица. Проверка на „Уикенд” показа, че тя е асфалтирана малко преди кметските избори през 2015 г., но инж. Теодор Петков твърдо отрича това да е истина. „Това не е улица. Един съсед от квартала преди години реши на собствена воля да асфалтира, не сме ние, нито сме давали разрешение, нито знаем повече подробности” – оправда се управляващият, който е избран с бюлетината на ГЕРБ-СДС.

Хората трябва да променят нотариалните си актове и адресните си регистрации, тъй като адресите им са на различна улица, а не на ул. „Ралевица“. Жителите трябва да се впишат на улица, която не е завършена, свършва в нищото и е преградена от мрежа и бариера.

Така изглежда заградената улица „Ралевица”

Потърсихме по-възрастните жители на квартала, които ни заявиха, че в нотариалните им актове от 1980 година граничат с улица и знаят, че има такава.

„Тази улица под името „Василашко езеро” (настояща „Ралевица”) съществуваше по досегашното си трасе повече от 60 години – притежавам стари скици и нотариални актове. Всички строежи от половин век насам са проектирани и узаконени от общината с излаз към тази улица по досегашното й трасе. Хората са направили законни инвестиции за гаражи, за връзка с електропровод, водопровод, канализация, БТК и т.н. Изведнъж се казва – затваряме, ще ви проектираме отзад една друга уличка, почвайте да си плащате и да копаете за нова инфраструктура”, разказва пред „Уикенд” отдавнашен жител на квартала.

Кметът твърди, че такава улица няма и никога не е имало. Той дори обвини, че жителите на сградите в района са знаели, че улицата е частен имот и че техните адресни регистрации трябва да се сменят, с оглед на това, че граничат с частен имот, а не с улицата, на която е техният адрес. Адрес, който е посочен и в нотариалните актове! Освен засегнатите сгради, построени от преди повече от десетина години, има и нова сграда – въведена в експлоатация през миналата година и съответно отново с адресна регистрация на улица „Ралевица”, каква изненада. Явно някой е некомпетентен – или този, който вписва хората като живеещи на несъществуващ адрес, или кметът.

„Нямам достъп дори до кофата за смет, трябва да обиколя загражденията, за да стигна до нея. Кметът не ми отговаря къде да си изхвърля отпадъците. Собствениците на имота ни оставиха в единия край малко място, където да минаваме пеша, това от добра воля, а какво щяхме да правим, ако нямахме и този процеп? Хората се съдят с общината от доста години и чак сега успяха да заградят, ами ние, нас кой ще ни чуе?” – пита една от заградените жителки.

В социалните мрежи също се разрази буря от коментари, като повечето хора окачествяват ситуацията като абсурдна и крайно неподходяща за XXI век в европейска столица.

„Частният имот е неприкосновен, но не може общинската администрация години наред да бездейства и да заблуждава жителите си. Не може да се изграждат нови сгради и да се принуждават инвеститори да даряват асфалтиране. Не може да липсва планиране на уличната регулация. Не може да няма озеленяване и паркови пространства в един от най-оживените квартали на София. Не може и да се издава адресна регистрация, която впоследствие трябва да се сменя – разходите кой ги поема?! Грешките и неадекватността на държавните и местните структури кой заплаща?!” – питат се софиянци, които прозряха личните интереси на кмета в пламенното защитаване на собствениците на имота и липсата на желание да чуе многострадалните жители на „Манастирски ливади”.

Самият инж. Теодор Петков е доста имотен. Преди 3 години имаше протести и искания за оставката на кмета на район „Витоша”, който управлява вече втори мандат. Тогава причините за недоволството им бяха „съмнителни имотни сделки, сключени от Петков, както и отказът му да работи с гражданските организации“. Днес проблемите са същите, но оставка няма, напротив, поведението е още по-нахакано и арогантно.

„Имам много имоти, аз съм наследник на богат род, а съм едно дете в него, имам лели и чичовци, получавам наследство и от тях”, заяви преди време Петков. Разбира се, цветущото му имотно състояние няма нищо общо с поста, който заема от доста години.

Теодор Петков казва на хората да използват това подобие на улица, което е заградено, но кметът настоява: „Използвайте тази улица, имате си”

„Арогантно и нахално държание. Ти трябва да си сляп, за да не виждаш, че не е нормално да се затваря улица и да се изгради сграда на средата, където в момента са всички кабели и тръби, които тепърва ще се изместват. Личи си чии интереси защитава и най-вероятно ще получи 1-2 апартамента в замяна на солидарността му със затварянето на улицата” – коментираха зрители след краткото изказване по темата на Теодор Петков в сутрешния блок на Би Ти Ви. В района няма детски градини и училища, но разрешения за строежи на блокове се дават на килограм, разказват живущите.

„Някой селянин се е присетил, че дядо му тук си е пасъл овцете и с помощта на ловки адвокати и пари, сега създава проблеми”, „Ул. „Ралевица” (Василашко езеро) е отчуждавана през 30-те години за Боянския водопровод, а на реституция подлежат само имоти, одържавени след 1944 година” – пишат в социалните мрежи жители на „Манастирски ливади” и настояват да се разследва първо придобиването на имота и реституирането, и заповедта за промяна на предназначението на имота в жилищна сграда.

Далаверата с ул. „Ралевица“ е в предстоящото изменение на Плана за регулация. Според сегашния план е предвидено отчуждаване на спорния имот за улица и „публично мероприятие“ – детска градина, детска площадка и т.н. На 11 април обаче главният архитект на район „Витоша“ е издал заповед за промяна предназначението на имота: ЗАПОВЕД РВТ22-РА50-62/11.04.2022. Този имот вече не е за „публично мероприятие“, а за „Жилищно строителство“. Тази заповед е напълно незаконна. Според Закона за устройство на територията (ЗУТ), ако е предвидено отчуждаване на имот за изграждане на техническа инфраструктура (улица), планът може да се променя не по-рано от 10 години след одобряването му, ако не е извършено отчуждаване (чл.134 ал.2 и чл. 208 от ЗУТ). Тези 10 години не са изтекли – последната регулация на „Ралевица” в този участък е със заповед РД-09-50-853/10.12.2013 – показва нашата проверка. Хубаво е и от общината да направят своя, за да се спрат безчинствата в столицата.