Кой "похити" българското злато в Дубай? (ОБЗОР)

Култура
19:06 - 29 Септември 2021
13812
Кой "похити" българското злато в Дубай? (ОБЗОР)

Голям скандал се завихри около задържането на копие на Панагюрското златно съкровище от властите в Обединените арабски емирства (ОАЕ), а българските институции в Министерство на културата, Националния исторически музей и Министерство на икономиката влязоха в обяснителен режим, като част от твърденията им бяха противоречиви и взаимноизключващи се. Новината за задържането на 12 кг българско злато в Дубай придоби и пикантен привкус, имайки предвид, че в емирствата вече над година и половина живее хазартният бос Васил Божков, който както е известно има особен интерес към античните предмети от злато и сребро.

Копието на Панагюрското злато пътува до ОАЕ за участие в световното изложение "ЕКСПО 2020", като идеята е да бъде изложено на българския павилион.

След множество противоречиви твърдения в крайна сметка се оказа, че реплика на Панагюрското съкровище е задържана временно от митническите власти в Дубай и е възможно културните ценности да не бъдат освободени до 1 октомври, петък, когато е стартът на световното изложение в Дубай - "Експо 2021". Причината е, че българската страна не е платила мито, като в момента държавата и консорциума "България Експо 2020", който отговаря за щанда, доставката на предметите и цялостното българско участие, си прехвърлят отговорността кой трябва да плати парите.

По-рано днес сайтът Bird.bg съобщи, че митничарите на дубайското летище са задържали репликите на съкровището, които дори били пренасяни в ръчен багаж от българската делегация.

Новината, че предмети-реплика на съкровището с обща маса около 12 кг чисто злато не са били оформени като износ на българската митница, а за произхода им е имало само писмо, че не са оригинал и културна ценност бе съобщена и от други медии, като килограмите злато варираха от 6 до 12.

Оригиналното Панагюрско съкровище се състои от девет златни съда с общо тегло 6,100 кг, открити през 1949 г. в околностите на Панагюрище. Оригиналът на Панагюрското съкровище продължава да се експонира в зала № 2 и може да се види в работното време на Националния исторически музей.

От Министерство на културата и Националния исторически музей отговориха, че няма задържани предмети и определиха информацията като "фалшива". По-късно обаче тяхното опровержение изчезна от сайта на ведомството, управлявано от Велислав Минеков.

"Появилите се по-рано в електронни медии публикации относно проблем с участие на копия на движими културни ценности в българския павилион на "ЕКСПО 2020" са изцяло фалшиви. Истинската новина е, че всички предмети за участие в "ЕКСПО 2020" са поставени в специално изработени за целта транспортни кутии, които осигуряват безопасното им пренасяне", коментира Националният исторически музей и публикува снимки на кутиите за пренос на репликите.

Оттам добавиха, че НИМ има коректно сключен договор с Министерството на икономиката, организатор от българска страна, за участие на копия на движими културни ценности в българския павилион на "ЕКСПО 2020". "Няма задържани служители на НИМ. Няма задържани предмети", добавиха от музея.

В спора се включи и Министерство на икономиката, което отговоря за българското участие в изложението, а то от своя страна е поверило тази дейност на консорциум "България ЕКСПО 2020".

От Министерство на икономиката посочиха, че като координатор на българското участие в изложението ведомството е обявило обществена поръчка за изпълнител и има сключен Договор № 121/13.12 2019 г. с ДЗЗД "България ЕКСПО 2020", за осигуряване на цялостната организация по подготовка, изготвяне на концепция и осъществяване на участието на България в Световното универсално изложение ЕКСПО 2020 Дубай в ОАЕ.

От позицията на ведомството обаче се разбира, че консорциумът е оставил подготовката на документите за последните няколко дни, а е имал цяла година време.

"Документите за износ/внос на културното наследство е трябвало да бъдат изготвени от фирмата изпълнител. Отговорността за пренасянето на предметите, както и за цялата изложба е на изпълнителя - ДЗЗД "България ЕКСПО 2020", посочиха оттам.

И добавят: "Тази важна част от българската експозиция за ЕКСПО 2020 документално не е проучена и подготвена от страна на изпълнителя в продължение на година. Подготовката на документите е оставена за последните дни преди заминаването. Министерството на икономиката ще търси отговорност от изпълнителя".

Управител на консорциума е Любомир Венциславов Гавчев. В консорциума влизат няколко компании, сред които и доставчикът на машините за изборите - "Сиела Норма". Останалите дружества са Проджект Мениджмънт Адвайзори, АРКА-Л.Т.Д, Д.о.Ф България, "Инфинити Травел България".

"Да участваме в един консорциум, който отговаря за българския щанд, осигуряването на рекламни материали и пренос на копия на съкровището. Действително има задържане на предметите в транзитна зона на летището в Дубай, но то е временно и е стандартна процедура докато се оформят документите по временен внос и износ на съкровището и се обезпечат данъците по време на престоя на предметите в Дубай", коментира шефът на "Сиела Норма" Веселин Тодоров.

Той отрече информациите, че копията на съкровището са пренасяни в ръчен багаж. Това е направено чрез специални сандъци, които използва Националният исторически музей. Тодоров посочи, че администрацията на "Експо 2020" също помага и оказва съдействие за освобождаване на предметите. От думите му обаче стана ясно, че е възможно те да не бъдат освободени до петък, когато започва изложението.

"Това не е проблем, ако копията на Панагюрското златно съкровище се появяват по-късно, защото щандът богато представя България и това ще може да се види от всеки посетител", каза още Тодоров.