КОВИД-19: Как животът се преобърна преди година (ГАЛЕРИЯ)

Нещо за четене
22:10 - 13 Март 2021
5051
КОВИД-19: Как животът се преобърна преди година (ГАЛЕРИЯ)

Животът в България се преобърна точно преди година. Коронавирусът вече бе навлязъл у нас и се наложи властта да вземе спешни мерки за овладяване на пандемията, която блокира целия свят и затвори всички държави.

На 12 март 2020 г. късно вечерта премиерът Бойко Борисов свика извънредно заседание на правителството съвместно с Националния оперативен щаб за борба с Ковид-19 начело с генерал професор Венцислав Мутафчийски. Около полунощ министър-председателят обяви, че Министерският съвет иска Народното събрание да обяви извънредно положение в България заради над 20 случая на коронавирус у нас.

Изявелението на премиера предизвика нощна потребителска истерия в столицата и в големите градове, които в нощта на 13 март се юрнаха да пазаруват стоки от първа необходимост, както и тоалетна хартия. Оказа се, че във въпросната нощ софиянци са похарчили над 2 милиона лева в денонощните хранителни вериги, а рафтовете се изпразниха за нула време.

Във фаталния петък 13-ти  март 2020 г. парламентът гласува единодушно (201 души „за“, 0 „против“, 0 „въздържали се“) и обяви извънредно положение за цялата страна в период до 13 април. По-късно то беше удължено до 13 май.

Училища, молове, барове, дискотеки, търговски центрове, кина, ресторанти, фитнес зали бяха затворени. Други търговски обекти и бизнеси, без да е обявена забрана, също затвориха или преминаха на намалено работно време заради спад в потреблението. Много хора преминаха на работа от вкъщи. Въведена беше задължителна карантина за пристигащите у нас от редица страни.

Точно преди Великден бяха блокирани големите градове. На входовете и изходите бяха изградени КПП-та, а всеки преминаващ трябваше да докаже основателна причина, за да влезе или излезе от съответния град. 

След 14 май 2020 г. беше обявена извънредна епидемична обстановка, която се удължава и до днес.

На 14 март 2020 г. председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски предложи въвеждането на най-строгите мерки във връзка със ситуацията с коронавируса в България.

"Цяла Европа налага безпрецедентни мерки, въпреки ясното съзнание за икономическия ефект от тях. Всъщност въпросът е за физическото оцеляване на населението на Европа и света. И то в една особено чувствителна и беззащитна част на населението, каквато са възрастните хора и хората с хронични заболявания или други придружаващи заболявания. Слава Богу, децата ни са пощадени. Ние сме особено чувствителни - българите, към нашите деца. Но бих казал, че не по-малко чувствителни сме към нашите родители и към нашите баби и дядовци и всички възрастни хора", заяви тогава той.

"Наложените мерки, и в последното денонощие, които бяха доуточнявани, като че ли не дават задоволителен резултат. Ще споделя мои лични впечатления. Днес на централни места в София животът като че ли продължаваше без никакви смущения. Може би е добре, че нашата нация има кураж, но не бива да бъдем лекомислени.

Към нас се задава епидемия, която е с невиждана ярост досега в човешката история. Ние трябва да бъдем изключително отговорни към нас самите, към нашите близки, към нашите възрастни родители, към нашите приятели, към нашите колеги", заяви строго генералът хирург, който от този момент нататък се превърна в най-популярния мъж в България.

Над да месеца професорът и шеф на ВМА даваше по два пъти на ден брифинги, а понякога се появяваше и по 4-5 пъти на ден, което след втората седмица от извънредното положение изнерви мнозина и немалко хора и до днес смятат, че и Мутафчийски, и правителството са всявали безмислена паника и са насажади психоза сред населението.

"Предстоят ни времена на изпитания, които не са само икономически. Ще се загубят човешки животи. И то на тези, които много обичаме. Тези, които са ни дали живота. Тези, които са ни отгледали. Тези, които са треперили за нас, когато сме били малки и са ни гледали как израстваме пред очите им. Тези, които се гордеят с нашите успехи. Ние не бива да ги разочароваме с нашето безхаберие", каза тогава ген. Мутафчийски и продължи със същия строг тон:

"Цял ден получавам обаждания - какво ще стане с фитнес залата ми и павилиончето за банички. Отговарям: Опитайте да спасите вашите възрастни родители! Опитайте да спасите вашите вашите баби и дядовци! Вашето магазинче ще оцелее, след като отмине тази буря, но да си дадем шанс да отмине с по-малко загуби. Фокусът на всичко това, което се прави, на мерките, които се взимат, е, че трябва да намалим яростта на това, което идва към нас. Да снижим кривата. Да може и здравната ни система да оцелее, да поеме всички нуждаещи се. Да не се налага да правим тежки избори кой ще умре, кой ще живее, защото нямаме апарати. Да не правим тежките избори кой ще ни лекува."

"Гледах покъртителни снимки, а също, предполагам - и вие, от болниците в Италия и Китай, където колегите ми се намират на края на силите си. Където се разболяват, където умират, грижейки се за своите пациенти. И със сигурност не си задават въпроса дали фризьорският салон работи.

Осъзнавам цялата си отговорност, след като казвам това, което чухте. Знаете ли колко трудно ми беше да изляза тук? Защото знам какви въпроси ще възбуди това нещо и каква буря от емоции ще има във всеки от вас. Надявам се да съм ги предизвикал, защото по този начин вие няма да излезете утре. Имаше един много интересен шарж с моята снимка: "Отиваме на купон" - "Не, не отивате". Не е време за купон! Благодаря ви!", каза в извънредното си обръщение преди година председателят на НОЩ Венцислав Мутафчийски.

Снимки: Агнес Методиева