Край на суховатата теория в специалност "Право"
Министерският съвет прие новата наредба за бъдещите юристи, ще решават казуси и ще пишат есета
Току-що Министерският съвет прие изцяло новата Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Право“. Това е значим успех, защото действащата Наредба от 1996 г. отдавна не отразява реалностите на обществено-икономическия живот, сложността на правната система и обществените потребности, похвали се правосъдната министърка в оставка Надежда Йорданова.
"Същността на политиката не е в шумните скандали, шоуто, партийните интереси или егото, а в мисълта за бъдещето за нашето общество. Или поне така трябва да бъде", напомни тя.
Въвеждаме единен държавен изпит. Юридическата професия пряко засяга тъканта на обществения живот, съдбите на хората и затова юристите трябва да завършват при еднакъв стандарт. Осъвременяваме набора от дисциплини, които ще изучават юристите - засилваме обучението по Право на ЕС, въвеждаме като задължителна дисциплина Защита правата на човека.
За първи път в нормативен акт формулираме цели на обучението по „Право“, което да осигурява придобиването на практически умения и компетентности за формулиране и защитаване на правна теза; анализ на съдебната практика; решаване на казуси; извършване на научно-юридическо проучване, включително на работа с национални и чуждестранни правно-информационни системи; академично писане, включително подготовка и писане на есе, академични статия, дипломна работа и коментар на съдебна практика; участие в дебати, реторика и съдебна реторика; подготовка и провеждане на преговори по юридически казус; подготовка на проекти на юридически документи, включително на договори, правни съвети, искови молби, отговори на искови молби, подготовка на пледоарии, съдебни актове и други процесуални документи; професионални отношения с колеги, клиенти и граждани, търсещи юридическа институционална помощ и съдействие; юридическа професионална етика.
Освен това Министерство на правосъдието публикува за обществено обсъждане изменения и допълнения в Гражданския процесуален кодекс, с които се предлага пълна електронизация на заповедните производства. Целта на заповедното производство е да провери дали взиманията се оспорват от длъжника.