Критикуват Мелони за честване на италианските фашисти

ЕС
12:24 - 24 Октомври 2024
1176
Критикуват Мелони за честване на италианските фашисти

Италианското дясно правителство е изправено пред критики заради честването на голяма битка от Втората световна война, след като министерството на отбраната заяви, че победените фашистки войници на диктатора Бенито Мусолини са загинали за свободата на страната, предава "Ройтерс".

В публикация в социалните медии в сряда в чест на годишнината от битката при Ел Аламейн в Египет от 1942 г. министерството описа конфликта като "героичен и трагичен" и отдаде почит на италианските войници, "които пожертваха живота си за нашата свобода".

Битката насочва обединените сили на фашистка Италия и нацистка Германия, водени от германския генерал Ервин Ромел, срещу Великобритания и нейните съюзници, водени от британския генерал Бърнард Монтгомъри.

Паола Киеза, която оглавява делегацията на партията на "Италиански братя" Джорджия Мелони в комисията по отбрана на парламента, публикува във Фейсбук, че "Сърцето на нашата нация е днес в Ел Аламейн".

И двете публикации срещнаха широка критика от опозиционни политици, академици и в социалните медии.

"Как можете да свързвате Ел Аламейн с това, че сте се "борили за нашата свобода", е извън моето разбиране", каза Матиа Гуиди, професор по политика в университета в Сиена.

Законодателите от лявото Движение "5 звезди", втората по големина опозиционна партия, излязоха с изявление, в което се казва, че въпреки че италианските войници са се сражавали храбро, е "неуместно" да ги почитаме като борили се за свобода.

Вместо това, "те бяха жертви на италианският колониален и фашистки режим".

"Италиански братя" проследяват своите корени до Италианското социално движение (MSI), създадено през 1946 г. като пряк наследник на черноризците на Мусолини, а наследството на фашизма продължава да измъчва Италия почти 80 години след края на войната.

Откакто встъпи в длъжност преди две години, Мелони трябваше да отблъсква критиките за няколко прояви на носталгия по фашизма от членове на нейната партия.

Самата тя заклеймява всички форми на тоталитаризма и говори за неприязънта си към фашизма, но избягва да се определя като "антифашистка", въпреки честите призиви да го направи.