Мариан Бачев награди със "Златен век" Йосиф Сърчаджиев и Орлин Горанов

Култура
14:25 - 21 Май 2025
3912
Мариан Бачев награди със "Златен век" Йосиф Сърчаджиев и Орлин Горанов

За нас, хората на изкуството, 24 май не е просто дата в календара. 24 май е усещане, което носим в сърцето си всеки ден. И то не само заради призванието ни, не само заради избрания път, а защото културата не е просто професия, тя е душа. Това каза министър Мариан Бачев на церемонията по награждаване на повече от 40 изявени творци традиционните награди по случай 24 май - „Златен век“, на Министерството на културата.

"Златен век" - огърлие за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност получиха актьорът Йосиф Сърчаджиев, певецът Орлин Горанов, архитект Лозан Лозанов, композиторът Стефан Илиев, кинорежисьорът Иван Павлов, проф. Надежда Сейкова, Михаил Заимов, Стефка Карайончева - Сенко.

По думите на Мариан Бачев културата е начинът, по който дишаме, чувстваме, обичаме и общуваме със света. А също и помежду си. „Всичките, които сте тук днес, не сте просто творци, вие сте пазители на светлината - онези, които превръщат словото в надежда, музиката - в утеха, а образа - в истина. Вие сте мост между миналото и бъдещето, между традицията и новото, между тишината и гласа.

Вашата мисия не е лека - да водите, когато е тъмно, да вдъхвате вяра, когато е трудно, да възпитавате със сърце, с пример и с търпение. Но вашата мисия е свята и дълбоко човешка. Нека не забравяме - културата е онази невидима нишка, която ни държи свързани един с друг и със самите себе си. И точно затова всеки ден, в който създаваме, съхраняваме, предаваме нататък е нашият личен 24 май“, каза Бачев. 

Министърът припомни, че само след два дни предстои да отбележим най-хубавия и най-обединяващия ни български празник - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. По думите му това е ден, в който почитаме делото на светите братя, покровители на Европа и на техните ученици. Ден, с който с право се гордеем още повече, че буквите на България са азбука на Европа. Ден, който ни напомня, че духовността, знанието и културата са в основата на нашата идентичност. Че чрез словото сме съхранили своята история, битие и вяра, че трябва да вървим напред с гордо вдигната глава.

„Защото с блестящия талант на българските творци, с техните високи постижения на нашите учени, дейци на просветата и културата ние имаме своето достойно място в съвременния свят. На този ден си припомняме, че мисията на Кирил и Методий не е просто исторически акт, а жива традиция, която ние, всички, днес заедно продължаваме чрез слово, знанието, изкуството и културата, паметта на народа“, посочи още министърът на културата.

Отличията, които днес получавате като творци и дейци на културата, са още един символ на искрената ни благодарност към вас - нашите талантливи и вдъхновени учители, които ни насочвате напред по пътеката на духовността, отбеляза той. И допълни: Поздравявам ви затова, че достойно, упорито и вдъхновено следвате мисията си и с делата си проповядвате какво значи да бъдеш артист или даскал в най-чистия и възрожденски смисъл на тази дума.

„Да бъдеш съвременен човек на изкуството, на духовността и просветител. За мен наистина е огромна чест да връча тези отличия и да ви благодаря затова, че всеки ден работим заедно за развитието, съхраняването и популяризирането по света на българската култура, изкуство и традиции“, каза още Мариан Бачев на церемонията. 

Със „Златен век - огърлие" за приноса им в сферата на изкуството и културата са удостоени композиторът Стефан Илиев, Иван Павлов - филмов режисьор, Стефанка Карайончева-Сенко - представителка на илюзионного изкуство, Михаил Заимов - писател, публицист, журналист, фотограф и общественик, арх. Лозан Лозанов - архитект, работил по емблематични сгради като хотел „Плиска", сградата на КНСБ, държавната резиденция „Бояна", пощенската палата в Русе, сградата на Министерството на външните работи и много други. Наградата на арх. Лозанов получи неговият син доц. Георги Лозанов, главен редактор на списание ЛИК. „Златен век - огърлие“ получиха също певецът Орлин Горанов, проф. Надежда Сейкова - режисьор и преподавател, актьорът Йосиф Сърчаджиев.

„Златен век" - звезда получиха проф. д-р Хитко Вачев - учен с принос в областта на културного наследство на България, Божана Апостолова - поетеса, писател, издател, наградата получи нейният син, Манол Пейков. Сред отличените бяха Александър Обрешков, режисьор и сценарист, актьорът Михаил Петров, Калинка Згурова - народна певица, актьорът Крьстю Лафазанов, Николай Априлов - режисьор, актьор, Любомир Дяковски - оперен певец и мениджър.

Със „Златен век" - печат на Цар Симеон Велики - златен, бяха отличени арх. Антоанета Топалова - специалист с принос в опазването на културното наследство, Николай Иванов - реставратор, Димитър Цветков - изкуствовед и специалист по недвижимо културно наследство, доц. Георги Хинов - хореограф и режисьор, доц. Боряна Минчева - художничка, сценографка и преподавателка, доц. Боян Кривошиев - оператор, проф. Александр Грозев - киновед, филмов критик, сред най-значимите изследователи на българското кино.

„Златен век" - печат на Цар Симеон Велики - сребърен, получиха Народно читалище „Просвета - 1870" - гр. Свиленград, Народно читалище „Виделина - 1865" - гр. Панагюрище, Красимир Масурски - дългогодишен читалищен деец и организационен секретар на Народно читалище „Йордан Йовков - 1870" , гр. Добрич, Васил Иванов Василев - един от активните сътрудници на списание „Читалище", проф. д-р Теодор Янев, оператор, проф. д.н. Николай Лазаров, филмов и телевизионен оператор, доц. д-р Георги Николов, кинооператор и филмов продуцент.

Плакет „Принос в развитие на културата" получиха Сава Цоновски, който в продължение на 32 години работи като военен художник, проф. Елена Кантарева - Дечева - художник-реставратор, доцент по иконопис и технология и техника на живописта, Иван Кънев - художник-график и живописец, Народно читалище „Йордан Йовков - 1870“ - гр. Добрич, Мария Стоева, която сътрудничи активно в годините на Българския културен институт в Лондон, Професионален фолклорен ансамбъл „Добруджа" - гр. Добрич, Държавен куклен театър - Бургас и Национална гимназия за сценични и екранни изкуства - гр. Пловдив.

Грамота за постигнати високи творчески резултати и принос към българската култура получиха гл. ас. д-р Светослава Филипова - нумизмат и музеен експерт, Мая Николова - археолог, куратор на десетки археологически експозиции, Цветан Маринов (Тончев) - музеен фотограф и оператор в Музея на народните художествени занаяти и приложните изкуства - Троян, Марион Дърова - танцов артист, режисьор и хореограф, Бюрхан Керим - актор, режисьор, Екатерина Георгиева - актриса и драматург и Държавен културен институт към министъра на външните работи.