Михаил Константинов призна за дупки в Изборния кодекс

У нас
20:30 - 08 Април 2021
6877
Михаил Константинов призна за дупки в Изборния кодекс

Необходими са корекции в Изборния кодекс и в методиката на ЦИК за обработката на изборните протоколи. Това каза за предаването шефът на "Информационно обслужване" проф. Михаил Константинов. Той обясни, че усложнената процедура по обработка на изборните протоколи е създала проблеми.

„Голям беше процентът на протоколите с грешки и това съответно забави обработката. Необходимо е да се внесат корекции в Изборния кодекс и в методиката на ЦИК, защото не е правилно да обработваме по този начин изборните резултати. Трябва да бъдат поздравени членовете на изборната администрация. Да се обвинява „Информационно обслужване“ в манипулации е меко казано фундаментална глупост. Това показва или тотално неразбиране на изборния процес или опит за внушаване на откровени лъжи. Срещу нашата работа вече 19 години няма никакви възражения.

Очевидно трябва да се премахне тази двойна обработка на двете бази числа - от машините и от хартиите, и трябва да не се вменява на секционните комисии да събират числата. Имаше комисии, които бяха направили десетки грешки в един протокол, тъй като трябва да сумират 600 двойки числа и се правят грешки“, коментира експертът.

В Европа машинно гласуване няма, с изключение на град Брюксел, т.е. по-малко от 1% от населението на Европа гласува с машини, припомни проф. Константинов.

„Там, където имаше машини, ги изхвърлиха, а в Германия Конституционният съд ги забрани. Нека да припомним какво се случи във Велико Търново - бе прекратено машинното гласуване поради грешка в софтуера. Тепърва там ще има много сериозни скандали от всеки, на който му хрумне да оспорва резултатите. Ако имаше само машини, във Велико Търново вотът щеше да бъде касиран. По-голям скандал от това трудно мога да си представя. Ето един пример за това какво се случва, когато се гласува само с машини. Близо 400 машини бяха изкарани от употреба, защото произвеждаха грешни резултати“, каза още проф. Константинов.

По отношение на привържениците на пощенското гласуване проф. Константинов коментира, че вотът е таен, както е написано в Конституцията. За да има дистанционно гласуване – по пощата или по интернет, са необходими промени в Конституцията, свързани с тайната на вота.

„Премахването на тайната на вота е много сериозна стъпка, която трябва да направят тези, които искат гласуване без контрол на изборната администрация“, подчерта той.

Проф. Константинов допълни, че в Конституцията не е дефинирана изборната система, по-скоро предполага пропорционална система, но може да бъде и мажоритарна.

„Конституционни пречки за тази промяна няма. В историята на България са изпробвани всички системи – мажоритарна, смесена, пропорционална. Система от този тип има особености - от политическия пейзаж изчезват малките партии, но има добра връзка между избиратели и народни представители“, каза още той.

За намаляване броя на депутатите обаче се изисква промяна в Конституцията, обясни проф. Константинов.