Мини от войната по гръцката граница пречат на пожарникарите да гасят
Огнеборците само наблюдават пожара, гасят от гръцка страна, заяви шефът на "Пожарна безопасност и защита на населението" Александър Джартов
Гори на гръцката граница край Сандански, но пожарникарите не могат да гасят заради останали мини от войните в този район.
Огнеборците само наблюдават пожара на граничната бразда, но гасят колегите им от гръцка страна, заяви директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", главен комисар Александър Джартов в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.
"Нямаме възможност да навлизаме в този участък, но го охраняваме от наша страна. Колегите от Гърция гасят с хеликоптери и самолети, за да не допуснат инцидент. Хипотетично е възможно да няма нито една мина, но при индикация, че има нещо като потенциален проблем, първата ни работа е да си обезопасим екипите", коментира той.
Пожарникарите и горските служители от Благоевград полагат усилия, за да не позволят пожарът в планина Славянка до границата с Гърция, който бушува от вчера, да навлезе на наша територия. От рано сутринта екипите са на терен.
Огънят е на около километър и половина от българската граница, но бавно се движи към нея. Фронтът е на около 700 м височина, пожарът е върхов и се намира в изключително труднодостъпна местност. От гръцка страна гасят огъня с два хеликоптера и един самолет, днес се очаква те отново да започнат обходи, съобщава БНТ.
Най-близките села до границата са Катунци, Голешево и Петрово. Планината Славянка е покрита с дим, а на билото й има пожарен екип, който следи ситуацията.
От българска страна служители на Регионалната дирекция по горите и пожарникари от Сандански правят просеки и чистят местата, където има леснозапалими растения. Планината Славянка от вчера е покрита с дим, а на билото й имаше пожарен екип, който следи ситуацията. Пожарът се гаси от хеликоптери и самолети.
Пожарите в страната намаляват - вчера бяха малко над 180 произшествия, от които 150 са пожарите, в сравнение с преди няколко дни, когато бяха 350. Температурите започнаха да намаляват и на някои места преваля, каза още шефът на пожарникарите.
Обстановката във Воден остава сложна. Днес първо двата хеликоптера на ВВС, а после и испанските самолети ще обхождат селото. Пожари като тези във Воден и Студена не са виждани по мащаба си поради няколко причини, обясни Джартов.
Той подчерта, че армията няма заложени като основни функции за гасене на пожари. Относно липсата на техника, шефът на пожарната безопасност коментира, че от октомври миналата година са обявени 3 обществени поръчки за придобиване на 285 пожарни автомобила. В момента обаче и трите са в процес на обжалване.
В отговор на въпроса дали сега щяха да ни бъдат в помощ при пожарите, ако не бяхме дарили на Украйна 100-те БТР-и, шефът на пожарникарите заяви, че нямало как, защото им трябва вода.
Джартов обобщи, че голяма част от пожарите в страната не са причинени умишлено, а са предизвикани от почистване на пасища и извършване на други земеделски дейности.
Пожарът в района на Беклемето беше потушен вчера, съобщиха от Министерството на околната среда и водите.
В района на ямболското село Воден пожарите в близост до населени места също са загасени тази нощ. Очаква се премиерът Димитър Главчев и вътрешният министър Калин Стоянов да присъстват на доставянето на фургони за жителите на Воден, които изгубиха домовете си.