Митрополит Серафим: Благоразположението да бъде постоянно състояние на нашия дух

Достатъчно е вечерята да бъде скромна, но да имаме любов в сърцата си към Бога и помежду си, споделя божият служител

Новини
20:44 - 24 Декември 2019
1657
Митрополит Серафим: Благоразположението да бъде постоянно състояние на нашия дух

Христос се ражда в скромност, в бедност, така и постната трапеза, която предлагаме днес, не би следвало да бъде прекалено изобилна, разказа за вярата, традициите и смисъла на празника Рождество Христово Негово високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим.

Достатъчно е вечерята да бъде скромна, но да имаме любов в сърцата си към Бога и помежду си и вяра в Този, който се ражда заради всеки един от нас и заради цялото човечество, каза митрополитът.

Трапезата на Бъдни вечер е и последният постен ден в периода на рождественския пост. Броят на ястията няма конкретно значение, това са различни местни традиции, които не са задължителни, кой както ги разбира, както ги желае, така може да ги направи, допълни митрополит Серафим.

Духовникът, оглавяващ Неврокопската епархия, посочи, че всеки има своето усещане как да отпразнува Рождество, но най-правилното отбелязване на празника е в храма. "Преди всичко Христос се ражда в света и оставя на човечеството пътя на спасението, пътя към Него, този път към Него е пътят, по който всъщност придобиваме в нашия живот неговата благодат. Неговата благодат не е нещо, което всеки би могъл само по себе си или само от себе си по всякакъв начин да придобие. Тя се придобива в църквата, която Христос основава, за да може да има всеки човек, който иска да бъде при Христос, да има онова сигурно, ясно показано и ясно доказано място, където е присъствието на Божията благодат", разказа митрополитът.

Той допълни, че молитвеното настроение се придобива чрез молитвите и в дома, и в богослуженията в дните около празника, прекадяването на трапезата, благовонието на тамяна, димът на тамяна, който се разнася, всичко това е символ, израз на възнасянето на нашата молитва към Бога, която да бъде като духовно благоухание пред Бога. Това е една символична жертва, която принасяме от себе си към Бога в очакване и надежда на благоуханието на неговата благодат, така че всички тези традиции, които имаме с постната храна, прекадяването на трапезата, молитвите, песнопенията, всяко от тях има своя смисъл и своя произход от онова пълноценно благодатно общуване с Христос в светата литургия, разказа митрополит Серафим.

Духовникът посочи, че е важно да осмислим необходимостта благоразположението, което се чувства в навечерието на Рождество Христово, на Бъдни вечер, както и в дните след празника, да бъде постоянно състояние на нашата духовност, на нашия дух. Според него това може да стане, когато се стремим ежедневно да живеем с Христос и да задържим в себе си неговия мир. "Тази радост, която усещаме, това единение и сплотяване, което има в дома, в семейството около тези дни, те са един дар, който Бог ни дава и ни показва своята близост до нас и ни подсеща по този начин, тоест дава ни да вкусим неговата благодат, за да я оценим и да можем ние да я търсим, да се стремим към това преживяване и да запазим в себе си този мир, който той ни дарява и през останалата част на годината. Това зависи от личното желание и личните усилия на всеки един от нас", допълни митрополит Серафим.

Духовникът не пропусна да обърне внимание и на децата, които винаги с нетърпение очакват Коледа. Според него най-хубавият подарък, който може да получи едно дете, е това, което го прави истински, а не измамно щастливо. Играчки или нов предмет са неща, с които е наситено ежедневието на децата и това формира в тях постоянен стремеж към нещо ново, различно. Чистата детска душа изразява най-ясно онова, което прави истински щастлив един човек, а това е да усети любовта, мира и радостта около себе си, в хората, които са около едно дете.

"Ако всяко дете успее да получи, да почувства уюта, радостта и любовта на семейството, на дома, мисля, че това е най-добрият подарък. За всяко едно дете, дори и за онези, които нямат тези възможности, които са лишени от тази нормална семейна, родителска среда, за тях ако се намери начин да бъде създаден този уют, това чувство на топлотата, на любовта в семейното огнище, това е най-голямото щастие и най-големият подарък, който би трябвало да се стремим да получи всяко едно дете за Рождество Христово", каза още духовният водач на Неврокопска епархия.