Настояват държавата да компенсира хората, които приемат бежанци в дома си
Нашата организация е в контакт с държавните институции. Говорим за безпрецедентна криза. Никой не е очаквал, че в средата на 21 век ще има бежанци от цивилизована държава. Статутът на закрила съществува от 2001 г., но никога не е бил задействан. Все едно имаме кола само с корпус без двигател. Тук влезе в сила гражданското общество и това е причината все още да няма бежанска криза. Това заяви Райна Манджукова - председател на Център за бесарабски българи.
Тя беше категорична, че за първи път се вижда сътрудничество между гражданско общество и институции.
“Правителството прави постъпки, но не мога да оправдая дирекция “Полиция”, че не знае, че трябва да има задължителна регистрация на хора, които са дошли от чужбина и са настанени в домове на българи”, обясни Манджукова.
По думите ѝ в момента най-оптималният вариант за бежанците е получаване на временна закрила. Тя увери, че хората, които са подали документи за друг вид закрила, могат да се откажат от нея.
“Ние настаняваме хора в домовете на домакинствата. Повечето ги канят безсрочно. Нека да намерим начин да обезщетим по някакъв начин домакинствата. Именно затова е нужна тази регистрация по чл. 28. Хората отделят от залъка си и го правят безсрочно”, апелира Манджукова в ефира на БНТ.
Досегашната уредба дава възможност на всеки чужденец, дошъл в България, да получи спешна помощ. Очакваме бежанска вълна, която ще нараства. Миналата седмица МС взе решение до 31-ви март да няма значение дали бесарабски българин или украинец да получава помощ, включително здравна. Това заяви Антон Тонев, председател на здравната комисия в НС.
Той увери лекарите, че помощта им ще бъде заплатена: “В момента, в който влязат промените в НС, ние ще артикулираме как медиците ще бъдат компенсирани”. Промени се очакват в Закона за здравната помощ и Закона за бежанците.
Сумите, необходими за покриване на здравните грижи за бежанци, няма да бъдат високи, нито това ще натовари здравната система, увери Тонев.
“Ние посрещаме предимно здрави хора. Имаме необходимост от настаняване на хора и намиране на детски градини и училища”, каза той.
По думите му бежанците от Украйна ще бъдат третирани като здравноосигурените лица в България. Той беше категоричен, че болниците няма да изпаднат в дефицит.
“Всеки, който е преминал границата ни и търси закрила, ще получава здравна помощ”, заяви Тонев.
“Спешната помощ ще може да понесе допълните хора, които влизат в България. Но в България идват основно здрави хора и затова ние не очакваме да има повишен процент на търсещи здравна помощ. Ще можем да се справим”, каза председателят на здравната комисия.