Нова книга за Васил Стоилов събира непубликувани ръкописи на Свинтила
Творецът е от тези таланти, хвърлили сполучливо мост назад към Възраждането
Нова книга за художника Васил Стоилов събира непубликувани досега ръкописи на Владимир Свинтила. Читателите ще имат възможност да се докоснат едновременно до образния и пластичен свят от мадони, моми и битови сцени на един от представителите на движението за родно изкуство от началото на ХХ в.
"Васил Стоилов - създаването на човека" е нова книга за мястото и значението на художника Васил Стоилов (1904-1990) в българското изкуство. Изданието е базирано на непубликувани ръкописи на литературния и художествен критик Владимир Свинтила (1926-1998), съобщават издателите от "Захарий Стоянов", цитирани от БТА.
Книгата съдържа 124 страници и е илюстрирана. Читателите ще имат възможност да се докоснат едновременно до образния и пластичен свят от мадони, моми и битови сцени на един от представителите на движението за родно изкуство от началото на ХХ в., описани от Владимир Свинтила, посочват още от издателството.
"Понятието "българско" в новата ни живопис и новата ни култура не може да бъде образувано без неговото изкуство. Образът на българската мадона остава свързан преди всичко с неговите монументални платна.
Образът на българската земя е също тъй до голяма степен свързан с неговите битови картини и пейзажи. Националната специфика на новата ни живопис е немислима без него", пише в ръкописите си Владимир Свинтила относно творчеството на художника Васил Стоилов.
По думите му Стоилов е от тези художници, които сполучливо и навреме са хвърлили назад мост към Българското възраждане. "Така и чрез неговото творчество бе осигурена необходимата приемственост, без която няма живот за никое изкуство.
В Стоиловото творчество има отгласи от възрожденската живопис и портрети, в него има възпоменания за дръзновението на Захарий Зографи за кротката идилия на Клинков.
Творчеството на Васил Стоилов е вена, която отвежда в началото и в бъдещето в нея тече живата кръв на българското народностно-национално изкуство", гласи още част от написаното от Владимир Свинтила.
Васил Стоилов е роден в София през 1904 г., където завършва Националната художествена академия (НХА) в класа на проф. Цено Тодоров. В периода 1928-1932 г. живее в Париж, където рисува портрети и участва в изложби като есенния салон на гранд Пале, галерия "Фигаро", галерия "Анри Манюел" на Монмартр и т.н. Първата си самостоятелна изложба в България организира през 1932 г. в София.
Сключва брак с Ганка Найденова - племенница и изследователка на Пейо Яворов, а през 1958 г. става професор по изобразително изкуство. Умира в София на 13 февруари 1990 година.