Новият протокол на д-р Ботев за ковид: Без антибиотици, но задължително с витамин Д

У нас
21:00 - 28 Октомври 2021
47424
Новият протокол на д-р Ботев за ковид: Без антибиотици, но задължително с витамин Д

Добра храна, достатъчно течности, прием на витамин Д след изследване на нивата му и без антибиотици. Така най-общо звучат новите насоки за лечение на ковид в леките му форми след доминацията на т.нар. "делта" вариант, оформени от известния хематолог д-р Чавдар Ботев, съпредседател на Сдружението за лечение с реконвалесцентна плазма и борещ инфекцията на първа линия вече близо 2 години.

Д-р Ботев уточнява, че препоръките са насочени основно към медиците, но голяма част от тях могат да се приложат и от пациентите в леко до умерено протичане на коронавирусната инфекция.

Ето какво пише д-р Ботев изрично за приема на антибиотици при доказан ковид:

"Особено неблагоприятно се отразява включването на антибиотици, които унищожават чревната флора, защото тя отделя специални биоактивни протеини, с които убива вируса и патогенните бактерии. Така например, при 100% от пациентите, чиято флора в трахеята и белия дроб е изследвана преди интубиране, се откриват патогенни бактерии. Този факт се дължи на много силните антибиотици, приемани от самото начало на заболяването". 

Ето примерна схема на д-р Ботев за профилактика при контакт с доказано болен: 

(1) Пробиотик всеки ден – по 1 капсула дневно (100 милиарда лиофилизирани бактерии).
(2) Бромхексин за 15 дни, 1 месец почивка и отново прием – 3х2 таблетки от 8 мг или 3х1, ако не се
понася добре. За пациенти със сърдечни заболявания - 2х1 табл.
(3) Измерване на витамин Д и корекция, ако е необходимо, с крайна цел 75 наномола/мл.
(4) Хранителни добавки: селен и цинк (желателно след измерване на серумно ниво)
(5) При посещение на закрити места с много хора със значителен риск от заразяване (кина, театри,
тържества, пътувания и др.) да се ползва спрей с доказани противовирусни свойства,
специално за грип (на базата на прахообразен чесън, който е без мирис)
(6) Дихателни упражнения и ежедневни разходки, по възможност 10 000 крачки дневно.
(7) Арония, студенопресован сок 3х50 мл по време на храна (ако трудно се понася, да се разрежда с
вода).

Lupa.bg ви информира за целия протокол, който може да намерите тук, но редакция не се ангажира с разпространяването на конкретни медикаменти, нито търговските им наименования и дозировки. 

Във вирусния период д-р Ботев напомня, че е изключително важно пациентите в домашна обстановка, болница и особено интубираните да извършват пронинг позата, ако това е възможно. Поставя се одеало на пода, застава се на колене, ръцете се поставят на земята и главата опира ръцете, леко се покашля. Целта е белият дроб да се дренира по-добре, защото по гравитация секретите се стичат надолу. Прави се пет пъти дневно по 30 мин. Обикновено след това упражнение се отделят обилни секрети, сатурацията се подобрява и температурата спада.

И изрично подчертава: 

В детеродна възраст всички жени трябва да правят тест за бременост и да се проверява в листовката на лекарството дали то е подходящо при бременост.

По повод темата за ваксинирането след преболедуване, хематологът пише: 

"При поставянето на диагноза в началото на заболяването на значителна група пациенти не е поставена диагнозата КОВИД-19 и те са лекувани за друго. След преболедуване се открива, че те имат антитела, което с 95% вероятност доказва, че са преболедували КОВИД-19. Има риск тези пациенти да бъдат ваксинирани, което може да навреди на тяхното здраве, тъй като самите производители на ваксини препоръчват ваксиниране да се извърши най-рано шест месеца след преболедуване". 

За протичането на ковид при ваксинирани наблюденията му са, че при ваксинирани е много трудно да се прецени фазата на заболяването. Често то започва с клиничната картина на втората фаза, която се характеризира с големи промени в лабораторните изследвания. В такъв случай лечението трябва да започне като лечение за активна фаза на заболяването. 

И твърди: 

Три месеца след ваксиниране с най-силната ваксина – тази на МОДЕРНА - вируснеутрализиращи
антитела се откриват много рядко.