Образователната комисия: Студентските такси да не скачат с повече от 20% по време на следването?

Вноските на платено обучение да бъдат намалени с 40 на сто, обсъдиха в просветното звено

Политика
17:00 - 16 Юли 2025
1038
Образователната комисия: Студентските такси да не скачат с повече от 20% по време на следването?

Комисията по образованието и науката обсъди най-актуалната за университетите тема -  рязко увеличените студентски такси, което доведе до бурно недоволство в университетите и предстоящото им намаляване. В залата на НС обсъдиха промените преди второ гласуване на измененията в Закона за висшето образование, внесени от Андрей Чорбанов и от група народни представители на 27 юни, гласува се и предложение на акад. Николай Денков и група депутати. Дискусията се обедини около две цифри -евентуално намаление на студентските такси с 40 процента, като вноската да бъде 60% от издръжката на студент, а максималното увеличение за започналите образованието си да бъде 20 на сто по време на следването, за да има предвидимост по време на обучението. 

Депутатите записаха в закона, че вузовете ще събират такса за платено следване не по-ниска от 60 на сто от средствата за издръжка на обучението, като досега тя беше 100% равна на него.

На заседанието бе подчертано, че трябва да се защитят интересите на държавните висши училища, като се даде автономия на университетите да преценяват таксите си. Трябва да има автономия, подчертаха представителите на ВУЗ- овете.

Дискусията се концентрира върху намаление на таксите с 40 на сто, както и вноските да не се увеличават с повече от 20% в процеса на обучение на студентите, за да има предвидимост. Но не стана ясно дали това ще важи за приетите преди 2024/2025 г.

Студентите трябва да имат яснотата и предвидимостта от сега занапред колко ще е тяхната такса. Основата на таксата е за тази от 2024-2025 г.

Таксите да са 60% от издръжката на един студент – това е разумният баланс, но да не бъде по-ниска – повечето изказвания бяха в тези насоки. Това бе и позицията на Министерството на образованието. Както и намалението на вече вдигнатите такси с 40 на сто.

Чуха се гласовете на академичната общност, като 23 държавни висши училища са дали становище, по проблема с таксите. Представители на различните университети обясниха, че въпросният процент не  удовлетворява всички университети, защото ситуацията е специфична за всяко ВУЗ.

Трябва коренно да се преразгледа финансирането на висшите училища, защото се получава прецеденти, които трябва да гасим като пожар. Надяваме се на разум и добра воля. Бием камбаната спешно да се промени модела на финансиране на висшето образование, реагираха преподаватели.   

Според ректора на СУ Георги Вълчев, позицията на МОН е най-балансирана. Поставени сме в ситуация  да се взимат бързи решения, може да не са идеални, уточни той.

Той призова да се приемат поправките, защото проблемът вече се е превърнал в лавина.

Акад. Николай Денков подчерта, че трябва да се направи така, че който и студент да влезе на този етап на обучение, да знае, че няма да му се повиши таксата.-И това е разумно предложение. Да не се получи така да загасим сега един пожар и да оставим съчките във всеки следващ момент. Студентите заслужават тая стабилност, заяви бившият премиер. И подчерта, че трябва да има спокойствие и стабилност в системата.

В залата се чу и призив за необходимостта от повече инженери по химия,  инженери по хидролози, в областта на ИИ, мехатроника, които са важни, но няма кандидати за тези специалности.

На заседанието на комисията говориха и представители на студентската общност.Те подчертаха, че трябва да може да се уверят хората, че могат да са спокойни за следващата учебна година.

Александра Асенова от студентска общност, заяви, че целите са 2 – достъпност и предвидимост. Достъпност означава без да правим сложни анализи да не се налага да харчим по няколко средни заплати, за да си покрием семестриалните такси.

Да не затрудняваме семействата си и да работим на 2 и повече места, за да продължим образованието си. Предвидимост означава да планираме, да има правна сигурност, че когато започнат образование, ще го завършат при същите икономически и финансови условия. И няма да има непредвидени и произволни обстоятелства.

От студентската общност подчертаха, че са искали по-нисък праг от 60 на сто, но все пак това остава разумен вариант.

Бе повдигнат и въпросът защо се говори точно за допустимо увеличение от 20% при заварено положение, а не за по-ниско например. Подчерта се, че не се отчита инфлацията. Бе дадено предложение да се направи режим, по който да се повишават само при промяна на заплатите и индекса за обществена издръжка.

Академик Денков обаче апострофира, че подобно предложение изисква твърде много време, а студентите сега трябва да са наясно какви такси ще платят. Затова сега да се приеме предложението таксите да не може да се увеличават с повече от 20% за започващите образованието си. Нека сега да гласуваме мярката, а когато сте готови с анализ, тогава да се вземе съответното решение, обърна се той към представителите на УНСС.

На днешното заседание на образователната комисия присъстваха заместник-министърът на образованието акад. Николай Витанов, ректори и заместник-ректори на висши училища, представители на синдикатите в образованието и на академичната общност.