Оцелелите от ебола умират по-лесно след това

Рискът от преждевременна смърт е пет пъти по-висок в сравнение със здрав човек

Здраве
13:13 - 05 Септември 2019
1904
Оцелелите от ебола умират по-лесно след това

Хората, оцелели след зараза с вируса ебола, са изложени на повишен риск от преждевременна смърт, вероятно в резултат на сериозно увреждане на бъбреците, съобщават Асошиейтед прес и Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. "Лансет".

Специалисти от Световната здравна организация и други институции са събрали информация за 1130 оцелели от ебола в Гвинея по време на епидемията в Западна Африка между 2014 и 2016 г. От тях 59 са починали.

В сравнение с данни за останалото население, рискът от преждевременна смърт в рамките на една година след излизането от болница се е оказал пет пъти по-висок за оцелелите от ебола. Изследователите са установили също, че процентът на смъртност е по-висок сред хората, които са прекарали по-дълго време в болнично заведение. Това кара учените да смятат, че за пациентите с по-остри случаи на заразата опасността е още по-голяма.

Поради ограничения достъп до медицинска документация, изследователите са разчитали основно на сведения, предоставени от близките на починалите.

Изследването подчертава необходимостта от спешно проучване на дългосрочните ефекти от ебола и налага промени в начина, по който се следят оцелелите, на фона на продължаващото разпространение на вируса в ДР Конго, отбелязват специалистите.

"Знаем, че някои инфекциозни болести крият повишен риск от смъртност за възстановилите си от тях. Нямахме представа обаче, че това важи и за ебола", казва ръководителят на изследването Лоренцо Субиси.

Експертът допълва, че за специалистите остава неясно дали смъртта на оцелелите от ебола в Гвинея се дължи на повторно заболяване или на трайни увреждания на органи като бъбреци и черен дроб в резултат на болестта.