Опасно лечение в чужбина: Разкриха схема за „зарибяване“ на пациенти в България

Един случай за медицински туризъм е предаден на прокуратурата, предстои да бъде внесен и втори, съобщи на пресконференция д-р Аргир Аргиров, директор на Регионална здравна инспекция (РЗИ) – Пловдив.
По думите му РЗИ работи по темата за медицинския туризъм от два месеца, съвместно с МВР и Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС). „Единият от случаите вече е предаден на прокуратурата, има и още няколко, които са в процес на разработка“, каза д-р Аргиров.
Той подчерта, че според действащите у нас закони, и конкретно Законът за здравето, лекари и специалисти по здравни грижи, които не са завършили в България и дипломите им не са признати в България, нямат право да упражняват здравна, консултативна или лечебна дейност на територията на нашата страна.
Директорът на РЗИ Пловдив се обърна към хората да не се поддават на оферти за такива безплатни консултации, тъй като те се осъществяват на нерегламентирани места, примерно в конферентни зали в хотели. "Там, при никакви условия, се извършват консултативни прегледи, като след това зарибяват хората да се лекуват в съседни страни.“
Съвместно с Български червен кръст (БЧК) РЗИ-Пловдив инициира и безплатен курс за оказване на първа долекарска помощ, в който са се записали 40 фитнес инструктори от Пловдив. Това става след случай на припаднал млад човек във фитнес зала край Пловдив, който е хоспитализиран и мнението на лекуващите го лекари е било, че оказаната първа помощ е била неадекватна. Директорът на РЗИ Пловдив каза още, че предстои да се провери дали в големите търговски вериги има обучен персонал, който да оказва първа помощ в случай на нужда.
Също така РЗИ-Пловдив работи съвместно с община Пловдив и конкретно със заместник-кмета Владимир Темелков за осигуряване на храна за деца със специфични хранителни потребности в детските градини и ясли в Пловдив. „Събрахме от цяла България добрите практики и търсим за Пловдив най-добрия вариант, с който да удовлетворим нуждите на тези деца да получават храна в детските градини и ясли, отговарящи на тяхното здравословно състояние, които са 96 в Пловдив“, каза д-р Аргир Аргиров.