Орбан призова официално за консервативна реформа на ЕНП
Ние безстрастно толерираме разпадането на Шенгенското пространство и безпомощно гледаме неуспеха да се включат страните от Балканите в интеграцията на Европа, пише в меморандум унгарският премиер
Министър-председателят на Унгария Виктор Орбан призова за дебат в Европейската народна партия (ЕНП) за бъдещето на групата в меморандум, изпратен до лидерите на партиите, членуващи в европейската формация, пише електронното издание Hungary Today, цитирано от Агенция "Фокус".
В документа, споделен от заместник-лидера на управляващата унгарска партия „Фидес“ Каталин Новак във „Фейсбук“, Орбан заявява, че членовете на дясноцентристката групировка са играли активна и важна роля в европейския публичен дискурс от самото начало. Той подчертава решаващата роля на ЕНП за формирането на политическо мнозинство в Европа по важни въпроси като изтласкването на Съветския съюз от Централна Европа, отхвърлянето и свалянето на комунистическите политически системи, обединението на Европа със страните, освободени от съветската окупация, установяването на Шенгенската система и създаването на еврото.
„ЕНП беше решително продемократична, антикомунистическа, пропазарна, антимарксистка, пронационална, в полза на изграждането на Съюз на базата на нациите, за субсидиарност, антибюрократичен, вдъхновен от християнството и всеотдаен представител и предан на християнския модел на семейството и брака на един мъж и една жена“, пише Орбан. „ЕНП представя тези ценности смело, гордо и успешно под натиска на своите опоненти, модни тенденции и лявото либерално медийно мнозинство“.
Но, добави той, сега „всичко се е променено“.
„Вместо да се противопоставим на комунизма и марксизма, който остави болезнено наследство в Европа, ние аплодираме Фидел Кастро и Карл Маркс“. Вместо християн-социалния Рейнски модел, ЕНП прегръща егалитарни, социалистически социални теории и подкрепя по-нататъшната централизация и „засилване на бюрокрацията в Брюксел“ по отношение на субсидиарността, пише премиерът. Той се оплаква от това, което вижда като неуспех на групировката да представлява християнските ценности открито и осъзнато, „ако изобщо има останали такива“.
Орбан заяви, че ЕНП вижда масовата миграция като решение на демографските проблеми на Европа, а не насърчаване на раждането на деца. „Ние безстрастно толерираме разпадането на Шенгенското пространство и безпомощно гледаме неуспеха да се включат страните от Балканите в интеграцията на Европа“. Премиерът също така заяви, че ЕНП не представлява атрактивна алтернатива на своите политически противници и дори възприема тълкуванията им като опорни точки, докато излага вътрешните конфликти на групата пред широката общественост.
Унгарският лидер констатира, че ЕНП „се плъзга от дясното християнско крило към лявото“, като бавно се превръща в неразличима партия от либералите, зелените и левите социалисти в очите на избирателите. Докато през 2011 година ЕНП е имала 16 глави на правителства в 27-те страни-членки на Европейския съюз и 271 депутати, днес групата има само 9 премиера и 187 депутати, а само малко от членовете й могат да управляват без коалиция, добави Орбан.
По неговите думи, в тази ситуация е неизбежен вътрешен дебат за мисията на групата. Той отбелязва, че този дебат не е проведен на последния конгрес в Загреб. Вместо дискусия, пише Орбан, групата е избрала п0редседател, който „донесе вътрешните полски конфликти в ЕНП“.
Унгарският премиер заяви, че неговата партия – „Фидес“, вярва, че „е демократично, естествено и законно начинание член на политическото ни семейство да инициира промяна на политическата си насока“. Демокрацията и политическият успех, добави той, винаги са били резултат от оживен дебат.
Орбан препоръчва партийният съюз да промени своята стратегическа насока и да се върне към наследството на Вилфрид Мартенс, който „успешно обедини дясноцентристките и десните партии с различни корени и географски произход“. Освен това „Фидес“ препоръчва ЕНП да подкрепя своите партии-членки в сътрудничеството и изграждането на коалиции не само с левицата, но и с десните в техните страни, пише той и добавя, че освен центристките сили, представители на християнската десница също трябва да получат място на масата.
„Единството е най-важното, но в днешната ни ситуация единството, ново единство, може да бъде постигнато само чрез честни вътрешни дебати“, заключи той.
Пред репортери в Брюксел Новак заяви, че меморандумът е предизвикан от дискусии на междупартийни срещи относно бъдещето на ЕНП и е предназначен да служи „като насока“.
„Не отделихме достатъчно време за обсъждане на бъдещето на ЕНП, бъдещето на европейския консерватизъм или християнска демокрация“, отбеляза Новак. „ЕНП става все по-малко мощна в Европа, което е доста жалко“.
Тя каза, че консервативната партия в Европа се нуждае от промяна и „Фидес“ иска да играе активна роля за постигането на това.
„Това е така, защото е важно да дадем консервативни отговори на предизвикателствата на нашето време“, отбеляза още Новак.