Орбан засилва енергийните връзки с Путин

Унгария има за цел да разшири АЕЦ "Пакш 2" с два реактора руско производство

ЕС
16:06 - 26 Август 2022
2608
Орбан засилва енергийните връзки с Путин

Унгарският ядрен регулатор е издал лиценз за строителство на два нови реактора в АЕЦ "Пакш 2", които ще бъдат изградени от руската компания "Росатом" по силата на подписано през 2014 г. споразумение между Будапеща и Москва.

Въпреки сериозните забавяния, проектът, възложен без търг на "Росатом", често е цитиран като доказателство за топлите връзки между унгарския министър-председател Виктор Орбан и руския президент Владимир Путин, пише "Ройтерс".

В решение, публикувано на уебсайта на унгарския орган за ядрена енергия късно в четвъртък, се казва, че съществуващата централа с мощност 2 гигавата в Пакш, построена от Русия, може да бъде разширена с два нови реактора в очакване на допълнителни лицензи.

Унгария има за цел да разшири АЕЦ "Пакш 2" с два реактора ВВЕР руско производство с капацитет от 1,2 гигавата всеки. Ядрената енергетика не е обект на санкции от страна на Европейския съюз.

ОЩЕ: Унгария разчиташе на Путин, но обяви "извънредно енергийно положение"

"Плановете за двата нови блока в Пакш обслужват стратегическите интереси на Унгария", заяви министърът на външните работи Петер Сиярто след среща през май с главния изпълнителен директор на "Росатом".

Понастоящем централата в Пакш разполага с четири малки руски реактора ВВЕР 440 с обща мощност от около 2000 мегавата, които започнаха да работят между 1982 и 1987 г.

Атомната електроцентрала в Пакш, разположена на 5 км от едноименния малък град в Централна Унгария, е първата и единствена действаща атомна електроцентрала в Унгария. През 2019 г. четирите ѝ реактора произвеждат повече от 50% от електроенергията в страната.

Съгласно споразумението, подписано от Зузана Немет (министър на националното развитие на Унгария) и Сергей Кириенко (председател на "Росатом") на 14 януари 2014 г., АЕЦ "Пакш" трябва да бъде разширена от руската държавна компания "Росатом". 80% от стойността на проекта ще бъдат финансирани с кредитна линия от Русия в размер на 10 млрд. евро. При условие, че Европейската комисия одобри проекта, строителството на два реактора ВВЕР-1200 е планирано да започне през 2019 г., пишеше в споразумението.

На 20 юни 2019 г. "Пакш" съобщава на своя уебсайт, че е започнала подготовката на строителната площадка, включваща повече от 80 обслужващи сгради. На 30 юни следващата година заявлението за издаване на лиценз за строителство е подадено до унгарския орган за ядрено регулиране.