Османи: Отношенията ни са жертва на вътрешнополитическа динамика в България
Отношенията между България и Северна Македония често са ставали жертва на вътрешнополитическата динамика в България, а политици са се опитвали да използват този въпрос за политически дивиденти, каза днес в Скопие пред журналисти министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи.
Според него, за съжаление, вицепрезидентът Илияна Йотова е била водеща на „една такава кампания против Северна Македония и македонския народ в опит да си създаде собствен политически профил".
„Това беше отхвърлено не само в Северна Македония, но и в България. Все повече се вижда, че определени участници в политическия живот без никакво чувство за важността на двустранните отношения на двете държави злоупотребяват с тази тема за политически цели и само мога да осъдя това, защото то не води до нищо добро в отношенията между двете страни, които са съюзници в НАТО", каза Османи.
Думите му са в отговор на журналистически въпрос, свързан с различните послания, които според медиите в страната изпращат председателят на българския парламент Росен Желязков и вицепрезидентът Илияна Йотова, предаде БТА.
„Желязков с призив за диалог, Йотова с друг рефрен", в този дух бяха част от заглавията в медиите в Северна Македония след посещението в Скопие на Росен Желязков и думите на Йотова по време на отбелязването на 100 годишнината от създаването на Македонския научен институт, което се проведе в София.
Османи беше попитан и за реакция по повод твърденията, които се появиха в медиите в Северна Македония, свързани с преброяването на населението в Албания и натиск от страна на България „македонците в Албания да се записват като българи".
„Надявам се всеки гражданин на Албания да е използвал правото си да се определи в преброяването така, както се чувства, защото никой няма право да оказва натиск", отговори Османи, който уточни, че е в комуникация с властите в Албания, а посолството на страната в Тирана „е активно в тази област".
Твърденията за оказван натиск по време на преброяването в Албания от страна на България бяха разпространени от бившия депутат в албанския парламент и председател на партия в Албания, която се определя като македонска, Васил Стерьовски. Според него „основният механизъм за заплаха са българските паспорти, които в случай че се декларират като македонци, ще им бъдат отнемани или изобщо няма да бъдат издавани на онези, които са кандидатствали за тях". Стерьовски настоява за удължаване на срока на преброяването в Албания, тъй като според него „жителите в македонските области не са били преброени, понеже голяма част от от живеещите там си осигуряват препитанието със сезонна работа в съседни държави".