От 1 февруари: Зеленият сертификат важи 9 месеца

Актуални новини
10:35 - 23 Януари 2022
3695
От 1 февруари: Зеленият сертификат важи 9 месеца

"Валидността на документа за хората със завършен ваксинационен курс ще важи 9 месеца", заяви Асена Сербезова, министър на здравеопазването, в студиото на Нова телевизия.

„Валидността на зелените сертификати ще бъде в рамките на 270 дни от 1 февруари, каквито са препоръките на ЕК.

На този етап удостоверението за антитела не отпада. Така валидността на документа за хората със завършен ваксинационен курс ще важи 9 месеца. В момента се обсъжда и подобен срок за хората, които са преболедували и за тези с антитела. Това обаче зависи от здравните експерти”, каза Сербезова.

"14-дневната заболеваемост варира в различните области на страната. От 265 на 100 хиляди души – до 2369 души на 100 хиляди души в Благоевград. Тези големи разлики се обуславя от различни фактори. Затова всеки Областен щаб в зависимост от обстановката взема мерки на регионално ниво. При тази голяма разлика на регионално ниво – ограничения на национално ниво за момента не са необходими”.

По думите й благодарение на модела на МЗ за управление на кризата с COVID-19, се отчита и броят на заболелия медицински персонал. „Броят на леглата може да се увеличи, но много е важно кой ще ни лекува. Заболеваемостта на медицинския персонал се следи ежедневно”, категоричен е министърът. Най-проблемен от гледна точка на заболеваемостта в момента е София-град.

„Мерките, които ще се вземат  в районите с по-голяма заболеваемост, предстоят да се вземат след 5 дни. Това са областите София-град, Благоевград, Перник, Стара Загора, Бургас.

Тези мерки ще бъдат взети на областно ниво. Максимално сме отразили желанието на Образователното министерство да бъде запазено присъственото обучение на децата от 1 до 4 клас”, подчерта професор Сербезова.

Тя допълни, че ”към настоящият етап се запазва присъственият учебен процес, който се следи много отблизо. Ваканцията, обявена от академик Николай Денков, ще даде възможност за една почивка, без това да навреди на учебния процес”.

Министър Сербезова изрази несъгласие с критиците на включването на критерия за следене на заетостта на интензивните легла. „Те вероятно пропускат, че това не е единственият фактор, който се отчита.

Вземаме предвид как протича вирусът, кои възрастови групи се разболяват, как се натоварва системата и как се лекуват хората в извънболнични условия. Отчитат се и спешните обаждания”.

„Над 90%, които стигат до прием в интензивно отделение, не са ваксинирани. Искам да отправя апел – да се повиши ваксинационният обхват. Ваксините не ни пазят на 100 процента и никой не го е твърдял, но ни пазят от тежко протичане на заболяването”, подчерта Сербезова.