Памет за Светлин Русев - 90 години от рождението на художника

Хора като академика оставят след себе си само светлина, сподели Илияна Йотова

Култура
08:25 - 14 Юни 2023
1637
Памет за Светлин Русев - 90 години от рождението на художника

Хора като акад. Светлин Русев оставят след себе си само светлина. Светлина, която огрява всички нас, но малцина могат да я видят. Малцина, които притежават качествата и ценностите, за които той се бореше през целия си живот. Това каза във вторник вечерта при откриването на изложба в Художествена галерия "Илия Бешков" вицепрезидентът Илияна Йотова, която е патрон на честванията в Плевен по повод 90 години от рождението на акад. Светлин Русев. 

"Светлин Русев е от хората, за които не може да се говори в минало време. Много ни липсват мъдреци като него. Той е голям художник, монументална фигура в българското изкуство, един от най-сериозните съвременни философи. На фона на това, което се случва през последните месеци в страната, ни липсва неговата иронична, снизходителна усмивка и онова умение, което го имат само гениите – с една дума да прикове цяла една ситуация, да я опише, да я обрисува", каза още тя. 

"Всички, които го познаваха, знаеха, че той притежава едно невероятно човешко качество – да гледа с присмех, с иронично око на всичко онова, което ни отблъсква или е грозно около нас", добави вицепрезидентът. 

Тя подчерта, че само с един поглед Светлин Русев е можел да преценява кой какъв е. "Затова, когато човек общуваше с него, освен за онзи талант, който извираше от цялата му душа, си даваше сметка, че сигурно е много трудно и само Бог дава таланта да рисуваш хората не с техните физически белези, а да рисуваш душите им", каза Илияна Йотова.

В Плевен по повод годишнината от рождението на големия български художник се откриха две експозиции. Първата вече е част от постоянната експозиция на галерия Дарение "Колекция Светлин Русев" и е с експонати, предоставени от дъщерите на Светлин Русев - Милкана и Ралица Русеви. 

Другата експозиция включва над сто творби на Светлин Русев и може да бъде разгледана в залите на най-голямата плевенска галерия "Илия Бешков". В нея са показани по-голямата част от произведенията на художника, които са част от фонда на галерията, както и творби от личните колекции на Васил Антонов и Януш Донев. 

Основна тема на новата зала в "Колекция Светлин Русев" са портрети на личности, които са изиграли най-голяма роля в живота и творчеството на художника. Още от входа погледът на зрителя е прикован от портрета на Владимир Димитров - Майстора, изпълнен върху чисто бяло платно само с черна креда. 

"Освен като пример и учител в изкуството, Владимир Димитров-Майстора е причината за колекционерската страст на Светлин Русев", отбеляза дъщеря му Ралица Русева.

"На първия етаж в постоянната експозиция на Дарение “Колекция Светлин Русев” може да бъда видяна първата творба, която още като студент Светлин Русев, с много усилия, откупува от Владимир Димитров - Майстора. Това е и началото на колекция, която след десетилетия, през 1984 г., той дарява на родния си град и става гордост на Плевен", добави тя. 

В новата зала са представени портрети на най-близките хора на големия художник - майка му, баща му, съпругата му, на поета Константин Павлов, ескиз на портрет на скулпторката Васка Емануилова. За първи път могат да бъдат видени рисунки на академик Дечко Узунов, посветени на Светлин Русев, рисувани спонтанно по различни поводи и придружени с написани на ръка приятелски посвещения. 

Посетителите могат да видят и портрет на Светлин Русев от 1983 г., дело на световноизвестния художник и негов приятел Корнелиу Баба. Представена е и рисунка от 1976 г. на друг световноизвестен творец - италианеца Ренато Гутузо. Той е изобразил леко шаржово само ръката на Светлин Русев и е написал: “На Светлин, който знае какво означава ръката!”. 

В изказването си по повод отбелязването на годишнината кметът Георг Спартански припомни огромното присъствие на Светлин Русев в културния живот на Плевен с дарението от над 400 творби, "които биха правили украшение на всеки един световен музей". 

"За такива дарители, философи, мислители, мъдреци като Светлин Русев, които не се уморяваха да дават светлина на тези, които губеха надежда, да подкрепят ръката и стъпката на онези, които губеха посоката, е нашата огромна благодарност и вечна признателност", отбеляза той. 

Сред гостите на откриване на двете експозиции бяха областният управител Иван Петков, бившият кмет на Плевен и председател на ПП АБВ Румен Петков, колекционерът Васил Антонов, както и ученици, близки и почитатели на Светлин Русев. 

Изложба по повод 90-годишнината на Светлин Русев ще бъде открита днес и в Съюза на българските художници (СБХ) – „Шипка 6“. СБХ ще спази традицията, в която приживе творецът всяка година на 14 юни, неговата рождена дата, организираше своя изложба. Експозицията може да бъде видяна до 10 юли, казват от СБХ.

„Сега на „Шипка 6“ може да бъде видяна селекция от представителни произведения на художника, собственост на общински и градски галерии в България. Изложбата търси емоционалната и духовната памет за Светлин, за неговата мащабна, всеобхватна деятелност, белязала българската култура през последните 60 години. Като художник остави огромно по своя пластичен заряд и духовен обем творчество – мащабно, монументално, епично с дълбокия си хуманен патос“, казват организаторите на изложбата.